Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

19 Eylül Gazilik unvanının tevcih edildiği müstesna bir gündür

19-eylul-gazilik-unvaninin-tevcih-edildigi-mustesna-bir-gundur

Türkiye Harp Malulü Gaziler ve Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Konya Şube Başkanı Bozkır Dereli hemşehrimiz Süleyman Ege 19 Eylül Gaziler Gününü kutladı.
01 Ekim 2019 Salı 14:16

 Türkiye Harp Malulü Gaziler ve Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Konya Şube Başkanı Bozkır Dereli hemşehrimiz Süleyman Ege 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle gazetemize bir basın açıklaması gönderdi. Ege yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: Kahraman Gaziler, Gaziler Gününüz kutlu olsun. Sizler, en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız" Bugün, "Hürriyet ve İstiklal Benim Karakterimdir." diyerek, Milli Mücadeleyi başlatan, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e Sakarya Meydan Muharebesi'nin kazanılmasına müteakip, Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından "Gazi"lik unvanının tevcih edildiği müstesna bir gündür.

19 Eylül; Kurtuluş Savaşımızda, Kore'de, Kıbrıs'ta savaşan Mehmetçiklerimiz, 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen hain darbe girişiminde Gazi olan kahraman insanımız ile Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletinin bölünmez bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis ve sivil bütün Gazilerimizin onur günüdür.

Yedi düvel bilir ki " Her Türk Asker Doğar " Onun için bu millet gazi bir millettir. Tarihe baktığımızda bütün kaynaklar Türk'ün cesaretini ve kahramanlığını anlatır. Tanrıdağı eteklerinde Alp olan bu millet İslamla şereflenip Alperen olmuş ve âleme nizam vermek bu kutlu uğurda ya şehadet şerbetini kanarak içmiş ya gazi olmuştur.

 Onun için bu gazi millet hala: "Osmanlı'nın artığısınız dediklerinde kahroluyorum" diyen Kerküklü ninenin; "Bizi kimlere bırakıp gidiyorsunuz?" diye haykıran Şamlı dedenin; Türkiye için dua etmeden seccademi kaldırmam" diyen Bosnalı teyzenin; "İki patik ördüm, köyüme ilk gelen Türk askerlerine vereceğim" diyen Ahıskalı gelinin; ordumuza katılmak için ceketini satan Pakistanlı gencin; şehadet parmağını İsrailli askerlere uzatarak, "Bir gün gelecekler" diye ağlayan Gazzeli çocuğun… Baykal'ın, Hazar'ın, Tuna'nın, Fırat'ın ve Nil'in… Aras nehrinin, Ağrı Dağının, Türkmen dağının, Apşeron'un, Elbruz'un ve Erciyesin… Erbil'in, Halep'in, Ahlat'ın, Urumçi'nin, Fergana'nın ve Tebriz'in… Arakan'ın. Velhasıl-ı kelam… Yürek bohçasında bize dair ağıt ve umut taşıyan her yerin, her sesin, herkesin umududur"

Bu vesile ile başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları başta olmak üzere Anadolu coğrafyasını kanları ile sulayarak vatan yapan tüm şehitlerimizi ve Gazilerimizden ebedi hayata erenleri rahmetle, hayatta bulunan Gazilerimizi saygı ve şükranla selamlıyorum. Canları pahasına Gazilik onuruyla hayatlarını sürdüren Kahraman Gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyor, 19 Eylül Gaziler Günü'nü kutluyorum.

(Haber: Yunus Yulmaz)


Haber okunma sayısı: 147Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ