Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

2.250 ceviz ve badem fidanı dağıtıldı

2250-ceviz-ve-badem-fidani-dagitildi

Bozkır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında sağlanan ücretsiz sertifikalı fidanlar çiftçilere düzenlenen etkinlikle dağıtıldı.
28 Kasım 2019 Perşembe 10:29

 Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında ücretsiz olarak hibe edilen fidanlar Bozkır ilçe Tarım Müdürlüğünün yürütmüş olduğu  "Atıl durumda olan yamaç tarım arazilerinin tarıma kazandırılması" projesi kapsamında çiftçilere hibe edildi. Bu proje çalışması kapsamında teraslı alanları bulunan 25 kişiye 50 dekar alan için 750 ceviz, 17 kişiye 60 dekar alan için 1500 badem fidanı çiftçilere teslim edildi.

Bozkır İlçe Tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamada "Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi uygulama alanı içerisinde yer alan 

ilçemizde meyilli arazilerin teraslama yapılarak tarıma kazandırılması ve bu alanlarda sert kabuklu meyve türlerinden olan ceviz ve badem yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla fidan dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Tarımsal üretim ve doğal kaynak yönetimine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu faaliyet kuru ve meyilli arazilerin tarıma kazandırılmasına olanak sağlayacaktır.

Bu kapsamda başvuru yapan üreticilerden 17 üretici badem fidanı 22 üretici ise ceviz fidanı hibesinden faydalanmıştır. En az 1 dekar en fazla 10 dekar alanda üretim yapmak için başvuran üreticilerimize toplam 750 adet ceviz 1500 adet badem fidanı dağıtılmıştır." denildi.Fidan dağıtım programında konuşan Bozkır Kaymakamı Oltan Bayraktar "İlçe Tarım müdürlüğümüzün ilçemizde gerçekleştirdiği 50 Bin TL tutarında bir maliyeti olan ceviz ve badem fidanlarımızın çiftçilerimize hibe olarak ücretsiz dağıtılmasını gerçekleştiriyoruz.

Bu tarımın desteklenmesi için yapılan hibelerde bu işi gerçekten yapacak kişilere dağıtımın sağlanması birinci önceliğimiz. Bu ücretsiz dağıtımlar sonrasında çiftçimizin üretime katkı sağlaması birinci önceliğimizdir. Çiftçilerimize fidanları hayırlı olsun ve şimdiden mahsulleri bereketli olsun" dedi.

Dağıtım programını Bozkır Kaymakamı Oltan Bayraktar, Bozkır Belediye Başkanı vekili Hüseyin Erdem ve Bozkır Ziraat Odası Başkanı Ali Öztürk gerçekleştirdi. 

Haber: Özgür Yılmaz)


Haber okunma sayısı: 277Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ