Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

“Ben keçilerimle çok mutluyum”

ben-kecilerimle-cok-mutluyum

Bozkır ilçemizde yaşayan çoban Hasan Ay'ın gözü gibi baktığı keçileriyle kurduğu dostluk görenlerin ilgi odağı oluyor. Çalışmak için İstanbul'a göç edip 10 yıl kaldıktan sonra memleketine, köy yaşamına geri dönen 30 yaşındaki Ay, iki yıldır yaylada yaklaşık 200 keçiye çobanlık yapıyor.
07 Temmuz 2020 Salı 11:34

 Bozkır ilçemizde yaşayan çoban Hasan Ay, yaşıtlarının kentlerde sahip olduğu arkadaş ortamlarına özenmediğini belirtirken, keçileriyle kurduğu dostluk sayesinde yalnızlık çekmediğini söyledi. Hasan Ay, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamasında, ilkokulu bitirdikten sonra hayat mücadelesine atılmak durumunda kaldığını; 20'li yaşlarına geldiğinde çalışmak için İstanbul'a gittiğini söyledi. Kent yaşamını sevemediğini belirten Ay, kalabalıktan, gürültüden uzak, doğayla iç içe bir yaşam özlemiyle memleketime dönerek çobanlık yapmaya başladığını anlatan Ay, “Çocukluğum buralarda geçmiştir. Ekmeğini, suyunu yediğimiz, içtiğimiz için bir şekilde tekrar memleketime döndüm. Bizim gibi niceler var. Herkes dönemiyor ama biz paçayı kurtardık. Bir yerden sonra geçmiş daha ağır basıyor, doğduğun yeri özlüyorsun. O yüzden döndüm, annemin babamın yanındayım. 2 yıldır köyde, karda, kışta davar peşinde, keçi peşindeyim. 200 civarında keçim var.” diyen hasan Ay, ‘ben böyle daha mutluyum’ dedi.

Muhabirimize konuşmalarını şöyle sürdüren Hasan Ay: "İstanbul'a göre, böyle daha keyifliyim" Hayvanlarımla bir aile gibiyim. Burada tabii şehir hayatındaki gibi arkadaş çevresi yok. Benim canım sıkılırdı diyenler oluyor ama bizim arkadaşımız, dostumuz çok. Keçilerimiz var, köpeklerimiz var. Onlarla konuşuyorum, muhabbet ediyorum. Birbirimizi anlıyoruz, onlar benim canımı hiç sıkmıyorlar. Hiç mi hiç canım sıkılmıyor. İstanbul'a göre bilhassa daha keyifliyim. Keçilerimi çok seviyorum. Onlar da beni seviyorlar, sözlerimi dinliyor, sesimden anlıyorlar. Bizimki gerçek bir arkadaşlık.” diye konuştu.

Hayvanlarıyla gece gündüz birlikte vakit geçirmekten büyük keyif aldığına da vurgu yapan Ay, şehre gittiğinde dahi kulağına çan seslerinin geldiğini söyledi.
Keçileriyle arasında bağ oluştuğunu anlatan Ay, “Doğduktan sonra kendimizden daha çok onlarla ilgileniyoruz. Belki kendimize bu kadar iyi bakma çabası göstermiyoruz. 'Onlar daha iyi olsun' diye uğraşıyoruz. Hem arkadaşımız hem dostumuz gibiler; birlikte yaşayıp gidiyoruz." ifadelerini kullandı.

Ay, yaşamının ve hayvanlarıyla dostluğunun görüntülerini, video paylaşım siteleri ve sosyal medyadan paylaştığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Videolarıma 'Selamünaleyküm arkadaşlar' diye başlıyorum, doğaçlama, ne varsa onu konuşuyorum. İnsanlar da bunu sevdi. Herkesin içinde bir yerde geçmişi, yaşadığı köy hayatı var. 'Hasan çocukluğum aklıma geldi' diyen de çok, 'Ağabey ben hiç köy hayatı yaşamadım ama gerçekten çok güzelmiş, yaşayasım geliyor' diyen de çok.” diyen Hasan Ay, şehir hayatından bıkıp, memleketine dönmek isteyenlere de bir mesaj veriyor. (HABER MERKEZİ)

Haber okunma sayısı: 2690Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ