Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Bölgemize örnek olacak!

bolgemize-ornek-olacak

Emekli Albay Mehmet Akgül, ilçemize bağlı 1750 rakımlı Sorkun mahallesinin Heseli Yaylasında Pepino yetiştirdi; Sorkun Mahallesi Heseli yaylasında bir üretici 1750 rakımda Pepino ekimi yaparak ilk hasatını kaldırdı. Bozkır İlçe Tarım Müdürlüğü yaptıkları incelemelerinde 500 metrekare alandan 1.500 kilogram Pepino meyvesi hasat edildiğini belirttiler.
15 Ekim 2019 Salı 14:31

İlçemize bağlı Sorkun Mahallesinin 1750 rakımlı Heseli yaylasında 500 metrekare alanda tropikal bir meyve olan özellikle şeker hastalarının rağbet gösterdiği Pepino yetiştiriciliğinde ilk hasatı gerçekleştirdi.

Sorkun mahallesinde 1750 rakımlı Heseli yaylasında Emekli Albay Mehmet Akgül'e ait 500 metrekare arazide oluşturulan deneme Pepino parselinde ilk hasatın gerçekleştirilmesi bu rakımda ve iklimde bu meyvenin yetiştirilmesinin mümkün olduğunu gösterdi. 2019 yılı Mayıs ayında dağların doruklarında kar varken dikimi gerçekleştirilen Pepino fidelerinden olumlu sonuçlar alınması bölgede alternatif bir tarım ürünü gelişmesi açısından sevindirici karşılandı. 

Bozkır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkileri tarafından yapılan Pepino bahçesi incelemelerinde 500 metrekare alandan 1.500 kilogram Pepino meyvesi hasat edildiğini gözlemlediler.

Pepino haşatıyla ilgili Bozkır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada: "Herhangi bir kimyasal gübre ve ilaç kullanılmadan yapılan üretimde verimin ve kalitenin yüksek olduğu gözlemlendi.  Tutulan kayıtlarda 500 metrekare alan için fide sulama ve diğer giderler için 2500 TL üretim maliyeti olduğu tespit edilirken, yapılan pazar araştırmalarında Pepino'nun kilogram fiyatının 6-8 TL arasında oluğu görüldü. 500 metrekare alan için Üreticimiz Emekli Albay Mehmet Akgül 7500 TL kar elde etmeyi öngördüğünü belirtti. Bozkır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yapılan incelemeler sonunda Pepinonun alternatif tarım ürünü olarak bölgede tercih edilebileceği görüldü" denildi.Pepino üretimini gerçekleştiren üretici Emekli Albay Mehmet Akgül'de yaptığı açıklamada: "Yaz aylarında havaların sıcamasıyla beraber sürekli olarak yaylamıza çıkıyoruz ve burada doğal ortamda vakit geçiriyoruz.

Yaylada doğa ile baş başa vakit geçirirken bahçemizdeki tarımsal alanları alternatif ürünlerle değerlendirmek istedik. Bu sene Mayıs ayında Torosların zirvelerinde karlar dururken gerçekleştirdiğimiz Pepino ekiminin Ekim ayı itibariyle hasat sevincini yaşıyoruz. Bu ürünün bölgemizdeki farklı üreticilerimize de örnek olabileceğini düşünüyorum.

Hep aynı ürünü yetiştirmek yerine kar marjı yüksek ve çok tercih edilen bu tarz özel ürünlerin yetiştirilmesi fayda sağlayacaktır" dedi. 

(Haber: Yakup Çetin)


Haber okunma sayısı: 829

Haberin etiketleri:

Bölgemize örnek olacak!


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ