Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

BOZKIR’ DA TUNCER AİLESİ

bozkir-da-tuncer-ailesi

Çocukluğumuzda yaz tatillerimizi Bozkır’da babamın babası Saatçi Şakir’in yanında geçirirdim. Amcam Ayhan Yılmaz’da dedemin son çocuğu ve gazete bayii olduğu için dükkanla ilgilenirdi.
13 Ocak 2021 Çarşamba 08:43

 
Ben de halaoğlum Özcan Tüfekçiyle Bozkır’da gazeteyi halka satardık.
Diyeceğime gelince: Bozkır’ımız göçlerle hep azaldı. Ama bir şey var ki unutulmuyor. Bozkır’ın O eski hali. Kimler yaşadı bu güzel Beldede. İşte bu unutulmuşluğu hatırlatayım istedim.
Gazete bayiine bir öğretmen gelir ve bütün gazeteleri okur, dedem ve amcamla da hasbihal ederdi. Bütün Bozkır’lı O’ndan çekinir bense hiç korkmazdım. Dedem ve amcam hele babam güvencemdi. Bu kişi değerini hiç yitirmeyen Bozkır’ın sevilen öğretmeni Mehmet TUNCER Hocamdı. Eşi de yine herkesin korktuğu ama sevdiği Fazıla Öğretmendi.
Evleri Aşağı Mahallenin en üstünde son evdi. Bahçelerinde iki tane Kurt Köpeği vardı ki aklımız çıkardı. Cumartesi pazar tatil olduğu için gazetelerini evlerine götürürdüm ama o köpeklerden çok korkarak. İki tane abi vardı Onlar kurt köpeklerine bir şeyler söylerlerdi, köpekler uysallaşırlardı.
Bu abileri çok severdim. Birisi gemi kaptanı olmuş, dünyayı gezermiş adı da Necdet’miş. Öbür büyük olanı Işık’mış büyük adam olmuş İstanbul’daymış. İkisine de sevgi ve saygı beslerdim.
Evet yıllar geçti. Mehmet Tuncer vefat etmişti. Okulunda bir fare ile arkadaşlık yapan, fare ile dostluk kuran, fareye peynir yedirip dizine alan çok büyük adam Tuncer Hoca vefat etmişti. Fazıla Öğretmen’ de İstanbul’a oğullarının yanına gitmişti.
Bozkır’da ki evlerinin pencerelerini koruyucu bir tahta ile kapatmışlardı.
Bizler herşeyin birdenbire farkına varamıyorduk. Duyduk ki Kaptan Necdet abimiz Bozkır sevdasından emekli parasını Bozkır’da ki evlerinin tadilâtına harcamış. Bu nasıl olurdu diye Necdet abimle Yeşil Bozkır Dergisi olarak irtibata girdim. Eski evinin yıllar önce çektiğim resimleri vardı arşivimde. Yeni evinin resimini de Necdet abimle beraber çekmiştim. Eski hali böyleydi şimdi böyle oldu diyerek Yeşil Bozkır Dergimizde yayınladım. Şimdi o resimleri bilgisayarımda bir olumsuzluktan dolayı bulamadım.
Necdet abiyle Konya’da 2010 yılında görüştük. Şems-i Tebrizinin mezarını ziyaret ettik ve resimledik. Ekte sundum. Mevlâna Dergâhına girince sağ tarafta bulunan kabirlerin birisini gösterdi ve dedi ki: Bu benim annemin dedesi olur. Şaşırdım. Çelebilerden Hidayetzade Mustafa Efendi. Soyadı kanunundan sonra Erdiren soyadını almış. Resim Ektedir. Bedestende kumaş tüccarıymış.
Konya’da Erdirenler Makine Sanayinin Yönetim Kurulu Başkanını yıllar önce bir ziyaretimde Çelebilerden Mustafa Erdiren’i tanır mısınız diye sordum? Akrabamız dediler. Işık Abime sordum bilmiyorum dedi. Yani unutuluyor.
Yıl 2016 Mayıs 4-5 tarihlerinde Uluslararası Bozkır Sempozyumu yapacağımız için Bozkır’da bi tanıtım CD’si yapmak istedik. CD’yi hazırlarken Necdet Abim motoruyla yanımıza gelmişti. Sarıldık öpüştük ve CD’ye de görüntüsünü ekledim. Bu son görüşümdü ve bir kaç ay sonra rahmetli oldu.
Bu vesileyle Bozkırımız adına böyle girişimlerde bulunmamız gerekiyor. Değilse unutulup gidecek her şey.
Yazımı sonlandırırken yaşayanlarımıza Allah uzun ömürler versin. Ölmüşlerimizi de saygı ile anarken Allah rahmet eylesin diyorum.
Burhan YILMAZ Bozkır Dernekleri Federasyon Başkanı

Haber okunma sayısı: 1123

Haberin etiketleri:

BOZKIR’ DA TUNCER AİLESİ


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ