Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Dereköy ile Karacahisar’da patateslerin şekli şaşırtıyor

derekoy-ile-karacahisarda-patateslerin-sekli-sasirtiyor

Bozkır ilçemize bağlı Dereköy ile Karacahisar mahallelerimizdeki patates hasatında ilginç şekiller alan patatesler, mahallelerimizdeki yaşayan halkımızda şaşkınlık yarattı.
03 Eylül 2019 Salı 09:54

 İlçemize bağlı Dereköy ve Karacahisar mahallelerindeki Patates hasatında ortaya çıkan ilginç şekilli patatesler görenlere şaşkınlık yarattı.

Dereköy mahallesinde Hanife Dağ'a ait bahçede çıkan kalp şeklindeki patates ile Karacahisar mahallesinde de Mehmet Topçu'ya ait bahçede çıkan porsuk benzeri yabani bir hayvana benzeyen patates şekli hasat yapan çiftçilerimizi ve mahallelerimizde yaşayan halkımız arasında şaşkınlık yarattı.

Patatesteki şekil bozukluklarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bozkır Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Ali Aladağ, İlçemize bağlı Dereköy ile Karacahisar mahallelerinde görülen ilginç patates şekilleri üreticilerimizin uzun yıllar boyunca aynı tohumdan üretim yapmasından kaynaklanmaktadır dedi.

Ziraat Mühendisi Ali Aladağ: “Bir tohum 5-10 yıl gibi uzun süreli kullanımlar sonrasında özeliğini kaybederek bu tür şekil bozukluklarına neden olabilmektedir. Bölgemizde kalp şeklini andıran patates yapıları devamlı görülüyordu ama, Karacahisar mahallemizdeki porsuk şeklindeki patatesin şekli çok spesifik ve cidden kendine has. Bu tarz patateslerin şeklindeki değişikliklerin sağlık açısından hiçbir zararı bulunmamaktadır” ifadelerinde bulundu.

(Haber: Yunus Yılmaz)


Haber okunma sayısı: 520Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ