Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

ERZURUM’A VEFA

erzuruma-vefa

“Bugünkü yazı uzun bir zamandır yazılmayı bekleyen bir yazıydı. Bir şehre vefa için kaleme aldığım borç niyetiyle yazılmıştı. Serhat Şehri ve Doğunun İncisi Erzurum’a dair yazımı beğenilerinize sunuyorum.”
07 Temmuz 2020 Salı 11:29

 Aşağı yukarı iki yıl evvel Mili Eğitim bakanlığı tarafından hizmet içi eğitime gönderilmem ile başladı Erzurum hikayem. Toplamda 18 saat sürecek bir yolculuk bekliyordu. O yıl Kudüs ve ardından da Çanakkale’ye seyahatim olmuştu. Evliya Çelebi misali “Seyahat” demiştik.
Seydişehir üzerinden bir gün ikindi başlayan yolculuğum, diğer gün sabah Refahiye’de mola yerinde gözlerimi açmamla başka bir safhaya ulaştı. Artık Şark memleketinin incisi Erzurum’a saatler kalmıştı. 1-2 Saat sonra Erzurum’a ulaştım. Oradan Aziziye ilçesinde bulunan hizmet içi eğitim merkezine. Dersler bir gün sonra başlayacağı için geldiğim günü keşif amaçlı gezmeye ayırdım. Erzurum’ a gelince ilk dikkatinizi çeken unsurlardan biri ezanların ardından sala verilmesi oluyor. Bu ülkemizde Erzurum’a has özelliklerden birisidir. Erzurum Selçuklu, Saltuklu, İlhanlı ve Osmanlı eserlerinin arz-ı endam ettiği bir şehir. Nitekim geldiğim gün ani bastıran yaz yağmuru sonrasında Lala Mustafa Paşa Camiine sığınmak zorunda kaldım. Orada sağlık eski bakanlarından Recep Akdağ’ı görme fırsatım oldu. Tabi Temmuz ayında dahi İç Anadolu’ya göre daha soğuk bir memleket. Akşamları içtiğimiz kıtlama çayları ve hizmet içi eğitim personeli ile ettiğim muhabbetleri unutamam.

Erzurum mutfağına özel iki önemli lezzet var. Bunlardan birisi cag kebabı diğeri kadayıf dolması. Kebapçıya girdiğiniz vakit önünüze cağ gelir ve eğer dur demezseniz devam eder. Ortalama bir insan 6’dan sonra pes diyor. Üzerine kadayıf dolması ikram ediyorlar. Şehirdeki önemli mekânlardan biri Milli Mücadelenin en önemli merkezlerinden biri olan Kongre Binasıdır. Bizim zamanımızda orada Canan Şimşek hanımefendi rehberlik yapıyordu. Kendisi olayı yaşarmışçasına anlatımı harikaydı. Şimdi Çifte minareli Medrese de görev yapıyormuş. Allah selamet versin.

Erzurum merkezi süsleyen eskimez eserler arasında Yakutiye Medresesi, Üç kümbetler, Çifte minareli medrese, Ulu cami yer alıyor. Meşhur kayak merkezimiz Palandöken ise gittiğimiz mevsim nedeniyle otsuz bir çölü andırıyordu. Teleferik ile zirvesine çıkıp şehri fotoğraflamanızı tavsiye ederim. Hizmet içi eğitimin bağlı bulunduğu Aziziye ilçesinde 93 Harbinden kalma pek çok iz bulunmakta. İlçe ismini Sultan Abdülaziz’in Ruslara karşı savunma maksatlı yaptırdığı Aziziye Tabyalarından alıyor. Bir de ilçenin girişinde kaplıca bulunuyor. Kaplıca yakınındaki camide Ermeniler tarafından şehit edilen iki Türk askerinin kabri bulunmaktadır. Camide Kur’an okuyan ve yakınlarını harplerde şehit veren Ali Dadaşoğlu amca ile yapmış olduğum röportajı şahsi Instagram hesabımdan izleyebilirsiniz.
Memleketin bu güzel köşesinde yapmış olduğum ziyaret toplamda bir hafta sürmüştü. Güzel insanlar ile güzel muhabbetler biriktirmiştik. Allah hepimizi hayırlı yerlerde güzel insanlar ile karşılaştırsın.
Selam ve dua ile.

Haber okunma sayısı: 387

Haberin etiketleri:

ERZURUM’A VEFA


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ