Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

FARKLI TARİH OKUMALARINA DAİR

farkli-tarih-okumalarina-dair

“İnsanoğlunun yaşadığı olayların neden-sonuç sırasına göre yazılması anlamına gelen tarih kişiler tarafından farklı anlaşılabilmiştir. Bu durumda yorum farklılıklarına neden olmuştur. Bu yazımız bu yorum farklılıklarına dair olacaktır.”
22 Temmuz 2020 Çarşamba 09:11

  Düşünen ve sorgulayan bir varlık olarak insanoğlu her zaman kendine sunulan doğruların alternatifini arama peşindedir. Burada kutsal metinleri istisna tutmak gerekir. Çünkü bu metinler ilahi kaynaklı olduğu için iman gerektirmektedir. Tarihi metinler söz konusu olduğu zaman da böyle bir farklı okuma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. İnsan aklı şöyle olsaydı nasıl olurdu diye sorgulama yapmaktadır. O zaman akla ve kişiye göre değişen bir tarih algısı söz konusuysa tarihin objektiflik tarafı nerede kalmaktadır. Tam burada özellikle İslam tarihçilerinin yorumlama şekilleri dikkat çekmektedir. Olaylar Müslümanların aleyhine bile olsa olayı atlama kaydet. Bu arada İslam tarihçilerinin başta olayların kaynakları olmak üzere haberi ve söz konusu kişiyi eleştirdikleri malumdur.
Farklı tarih okumaları insanlara cazibeli gelebilmektedir. İnsanlar çeşitli gerekçelerle tarihi yazan ideolojiye taraftar olmayabilirler. Bu durum farklı bir tarih okuması yapma zarureti gerektirecektir. Mesela bizim ülkede “resmi tarih” olarak ifade edilen tarihin 1919-1927 arasındaki olaylara yönelik kaynağı Nutuktur. Gayri resmi tarih anlayışı da Rıza Nur’un eserlerini kaynak alır. Ama burada şöyle bir sorun vardır. Bir tarihe kadar devlet adamı olan Rıza Nur’un Mustafa Kemal ile arası bozulunca kalemi ateş saçmaya başlamıştır. O yüzden tarihi inşa ederken bu tarz görüş ayrılıklarını bilmemiz zorunludur.
İkinci bir farklı okuma metodu örneği olarak İslam tarihi metinleri örnek verilebilir. Buradaki tez şudur. Asr-ı Saadet ve Dört Halife dönemi olaylarını Kuran merkezli olarak yorumlayalım denilmektedir. Bir de bir konu hakkında yaygın olmayan ama Kur’an ve akılla izah edilebilir haberleri tercih etmek gerekir anlayışı vardır. Asıl önemli olan bu tarz bir tarih okumasının son dönem ilahiyat hocaları ve öğrencilerinde yayılmasıdır. Hatta şu an üniversitede okuyan bir öğrencimin farklı yorumlamalara açık olmak gerekir ifadesi de bu anlayışın ürünüdür.
Bir de bu farklı okumacı anlayışın kitaplarının ve söylemlerinin kitleler tarafından daha rahat anlaşıldığını görmekteyiz. Çünkü halk diline hitap eden, basit, anlaşılır bir dil kullanılmaktadır. Bu yüzden söylemde farklı okuma anlayışına karşı olanlar bile popülerliğinden dolayı bu tarz yazarları okuma eğilimindedirler. Kimisi üniversite mezunu olan bazıları ise tarih dışı bölümlerden mezun olan bir kısmı üniversite mezunu dahi olmayan popüler tarihçilerimiz genelde dili kullanma ve hitap etme şekilleri ile okuyucuyu yakalamaktadır. Hatta bunlardan edebiyatçı olanın kitapları pek çok akademik kitabı dahi geride bırakmıştır. Geçen yıllarda popüler tarihçilerimizden ikisini ilçemizde ağırlamıştık. Bunlardan tarih bölümü bitirip yüksek lisans mezunu olanı halkımızda önemli izler bırakmıştı. Tarihi roman ve hikâyeleri ile meşhur olan diğeri nispeten onun yanında sönük kalmıştı. Geçmiş adı verilen deniz ucu bucağı olmayan bir umman misali. Tarihçinin vazifesi de bu ummanda yolculuk yaparken hakikati aramak. Bazen hakikat ayan beyan ortada iken bazen de farklı görünen de olabilir. Bu yüzden asırlardır süren arayış ve gayret kıyamete kadar devam edecek. Bizim niyetimiz ise ibret ve hikmet nazarıyla kâinata bakabilmek olmalıdır. Selam ve dua ile………

Haber okunma sayısı: 1096

Haberin etiketleri:

FARKLI TARİH OKUMALARINA DAİR


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ