Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Kara’dan çocuk kitapları hakkında bakana soru

karadan-cocuk-kitaplari--hakkinda-bakana-soru

Çocuk kitaplarında yer alan zararlı ve çocukların ruhsal gelişimini olumsuz etkileyen ifadeler hakkında bakanlığa soru soran MHP Konya Milletvekili Esin Kara, “Çocukluk dönemi, tüm insan yaşamında kısa bir dönemi kapsar, ancak gerekli ve köklü tüm alışkanlıklar çocukluk yıllarında kazanılır.
12 Kasım 2020 Perşembe 11:48

 Kitaplar çocukların duygusal, ruhsal, bilişsel ve sosyal gelişimleri için dünyaya açılan pencerelerdir. O nedenle çocuk kitabı yazarları ve yayıncılarının sıkı denetimden geçerek kitaplarını okurlara sunabilmeleri gerekmektedir. Musa Dinç isimli kişi tarafından yazılarak 2018 yılında basılan “Gül ve Düşün” kitabı içerisinde yer alan müstehcen ve çocukları kötü yönde etkileyebilecek ifadeler nedeniyle tepki çekmiş ve kitabın yazarı tutuklanmıştır.” dedi.
ÇOCUK KİTAPLARI DİKKATLE İNCELENMELİ
MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları sordu; “Bakanlığınızca çocuk kitaplarının incelenerek, içeriklerine yönelik her yıl uygunluk onaylarının verilmesine ilişkin bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?
Yayınevlerinin basmak istedikleri çocuk kitapları için Kültür Bakanlığı tarafından uygun bulunmuştur ibareli bandrol alarak kitapları basabilmesine yönelik bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?
Müstehcen ve çocukların zihinsel gelişimine olumsuz etkide bulunan kitapların yazarları ve yayıncıları hakkında süreli olarak yayıncılıktan men cezası verilmesine yönelik bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?” şeklinde soruları Bakan’a yöneltmiştir.

(Haber Merkezi)

Haber okunma sayısı: 797Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ