Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Konuk: Ekonomiyi istikrar büyütür, bilim ise üretime boyut atlattırır

konuk-ekonomiyi-istikrar-buyutur-bilim-ise-uretime-boyut-atlattirir

25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin temel misyonunu “ülke çiftçisinin çok üretip çok kazanması için işe aklı ve bilimi dâhil etmek” olarak anlattı. Üretici ile ilgili algı oluşturulduğunu, tarım sektörünün ekonominin üzerinde yük olduğuna dair bir kara propagandanın onlarca yıldır sürdürüldüğünü anlattı.
07 Mart 2019 Perşembe 09:19

 PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'nde katıldığı programda ''Ekonomiyi istikrar büyütür, ancak biz dünyada en önde koşanlar arasında olmak için kayıp yıllarımızı kazanmak zorunda olan bir ülkeyiz, istikrarla istikrarlı bir büyüme bize yetmiyor, boyut atlamak, sıçrama yapmak zorundayız. bunun formülü de üretimin içine bilimi katmaktır. Özetle ekonomiyi istikrar büyütür, bilim ise üretime boyut atlattırır.” dedi. 

Konya Şeker tarafından Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nde düzenlenen eğitim programında amfileri bu kez hayvancılık ile uğraşan çiftçiler doldurdu. Çiftçilerle bilim adamlarını aynı salonda buluşturan programa, çok sayıda üretici katıldı.

Programa katılan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’ni kurmamızın iki tane asli sebebi vardı. Birincisi, tarımsal üretimi hem arttıracak hem de tarımsal üretimin niteliğini yükseltecek bilgi ve teknoloji üretmesi. İkincisi, üretilen tarımsal ürünü daha katma değerli hale getirecek işlere imza atması. Yani ülke çiftçisinin çok üretip çok kazanması için işe aklı ve bilimi dâhil etmek.” dedi. 

Üretimi için algı operasyonu yapıldığını ifade eden Konuk, '' Niye yapılıyor bu kara propagandayı, Türkiye kendine yetecek kadar üretemezse bu işi organize edenlere daha bağımlı olacak da onun için. Türkiye’yi midesinden bağımlı hale getirebilirlerse istedikleri gibi yön verecekler. Şunu ekemezsin, bunu ekemezsin demeye başladıkları günden bu yana bunu yapmaya çalışıyorlar. Ancak Türkiye 17 sene önce o derin uykudan uyandı. Öyle zeytinyağlı yiyemem türküleri ile falan uyutulamıyor artık. Türkiye son 17 yıldır, tarımsal üretimin önemini kavramış ve üretimdeki altyapı eksikliklerini yılların ihmaliyle sektörde açılan yaraları tedavi etmeye çalışan bir ülke.''diye konuştu. 

 Konya Şeker’in yakın tarihinin, küçük bir dokunuşla çok şeyin değişeceğini öğrettiğini aktaran Recep Konuk, şunları söyledi: ''Mesela, Konya Şeker'in Et-Süt Entegre Tesisi yatırımı, hemen hemen yatırım bedeli kadar bir ekonomik faaliyeti tetikledi. Yani üreticinin cebine her yıl yatırım bedeli kadar hayvansal üretimden gelir girmeye başladı. Bu daha da büyüyecek, şimdikini ikiye üçe katlayacak. Biz Et-Süt Entegre Tesisini yaptığımızda Konya’nın toplam süt üretimi 720 Bin ton idi. 2017 sonunda bu rakam 1 milyon 200 bin 489 tona çıktı. Sadece 4 yılda Konya’da süt üretimindeki artış yüzde 60 oldu. Yani süt güğümü büyüdü, 3’lük güğüm 5’lik oldu. Keza, bu tesis yapılmadan önce Konya’daki büyük baş sayısı 500 Bin civarındaydı. 2017 sonu itibarıyla bu sayı 868 Bin 551’e çıktı. Büyük baş sayısındaki artış yüzde 73’le ülke hayvancılık tarihinde rekor kırdı. Yani bu kısa sürede 4 ineğin yanına Konyalı 3 inek daha koydu. Konya’daki yem üretimi 10 yıl gibi bir zaman diliminde 4’e katlandı. 

Küçük bir dokunuş Konya’da çok şeyi değiştirdi, hayvancılığı başka bir boyuta taşıdı. Tabi bunları yapmamızda hükümetimizin sağladığı istikrar ve yatırım ikliminin de büyük katkısı oldu. Bir ekonomi için istikrar hayati önemdedir. Yaşadık gördük, ekonomiyi istikrar büyütür, ancak biz dünyada en önde koşanlar arasında olmak için kayıp yıllarımızı kazanmak zorunda olan bir ülkeyiz, istikrarla istikrarlı bir büyüme bize yetmiyor, boyut atlamak, sıçrama yapmak zorundayız. Bunun formülü de üretimin içine bilimi katmaktır. Özetle ekonomiyi istikrar büyütür, bilim ise üretime boyut atlattırır. Biz de üretimi özendiren, teşvik eden bu yatırımları büyük dokunuşlarla başka bir boyuta taşımanın derdindeyiz. O büyük dokunuş da bu günkü üretim metodu ve şeklimizi bir ileri noktaya taşıyacak dokunuşlardır. Güneşi daha çok hasat edebileceğimiz yeni tarım teknikleri, kimseye pay ödemeyeceğimiz verimli tohumlar, 8 ayda 2-3 hasat yapabilmemizi sağlayacak metotlar.''

Üretilen ürünün katma değerli hale getirilmesi konusuna gelince o zaten bizim en iyi bildiğimiz işlerden biri. Ancak o konuda da elbette üniversitemizden beklentilerimiz, büyük beklentilerimiz var” diyen 25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin aktif bir şekilde çiftçi eğitimlerine devam edeceğini ifade etti.

(Haber Merkezi)


Haber okunma sayısı: 217Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ