Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

MİRYOKEFALON ZAFERİ

miryokefalon--zaferi

Bu haftaki yazımızda 1176 tarihinde yapılan Miryokefalon savaşı ve bu olay üzerinden tarihi bilgilerin değişme özellikleri üzerinde duracağız.
03 Haziran 2020 Çarşamba 10:05

Mustafa AK
Tarih ÖğretmeniMustafa AK
Tarih Öğretmenihinde yapılan Miryokefalon savaşı Türk tarihinin dönüm noktalarından biridir. II. Kılıç Arslan’ın mahalli rakiplerine üstünlük sağlayarak Anadolu Selçuklu devletini bölgesinde önemli bir güç haline getirmişti. O dönemde Bizans tahtında bulunan Manuel Kommenos bu gücün tehlike arz ettiğinin farkına varmıştı. Bu yüzden batıdaki sorunları süratle halletmiş ve asıl büyük tehlike olan Selçuklu devletinin üzerine yürümeye karar vermişti. Topladığı ordu ile Bizans – Selçuklu sınırını geçip Konya yakınlarında Selçuklu ordusu ile karşılaşmıştı. Hedefi muhtemelen Konya’yı işgal edip Selçuklu devletini bitirmekti.

Bu niyetle çıktığı yolda hem Avrupa’dan hem de Hristiyan Kıpçak Türklerinden topladığı binlerce kişilik ordusuyla Beyşehir yakınlarındaki Bağırsak boğazında Selçuklu ordusuyla karşılaşmıştı. Selçuklu ordusu tarafından boğazda yakalanan Bizans ordusu mağlup edilmiştir. Netice de Bizans ile anlaşma yapılmış ve İmparator ülkesine mağlup olarak geri dönmüştür. Türkler açısından ise savaş Türklerin Anadolu’dan atılamayacağını gösteren nihai bir zaferdir. 1071 Malazgirt savaşının tamamlayıcısı hükmündedir. Türk tarihinde 1448 II. Kosova savaşı ile de denk tutulmaktadır.
Bugüne kadar savaş yeri olarak Eğirdir gölü çevresindeki Kumdanlı bölgesi savaş alanı kabul edilmekteydi. Nitekim Miryokefalon ’un neresi olduğu hususunda yer isimleri ve coğrafi şekillerde düşünülerek pek çok iddia ortaya atılmıştır. Bilim adamları Denizli’den Konya’ya kadar geniş bir sahada savaş alanını aramışlardır. Ancak net bir sonuç ortaya çıkmamıştır. Belediyeler bu savaşın ehemmiyetinden dolayı bölgelerinde bu savaşla ilgili programlar yaptırmışlardır. Tarihçi Doç. Dr. Adnan Eskikurt ve Coğrafyacı Prof. Dr. Mehmet Akif Ceylan bu savaşın yeri olduğu iddia edilen bölgeleri gezip saha araştırmaları yapmışlardır. Merhum Tarihçi Halil İnalcık hoca da bu şekilde bir yöntem takip etmiştir. Osmanlı kuruluş döneminde adı geçen tüm savaşları yaptığı saha araştırmaları ile açıklamıştır. Eskikurt ve Ceylan’ın araştırmaları hem tarih hem de coğrafya disiplinlerini bir araya getirdiği için ayrıca dikkate değerdir. Netice itibariyle tarihi kaynaklar, yer isimleri ve coğrafi benzerliklerden yola çıkılarak bu iddiayı ortaya koymuşlardır.

“1176 tarihinde yapılan bu savaş Beyşehir – Konya karayolunun 35. Km’sinde yer alan Bağırsak Boğazında gerçekleşmiştir.” Konu ile ilgili kitap 2017 yılında Çamlıca yayınları arasında çıkmıştır. Kitap savaş mahalli olduğu iddia edilen yerlerle ilgili çok sayıda görsel de barındırmaktadır.
Tarih alanı sabit bilgilerin olduğu bir alan olarak bilinir. Tarih değişecek mi? , yoksa olaylar veya padişahlar mı değişecek gibi sorularla karşılaşabiliriz. Ama şu durum inkâr edilemez mevcut bilgiler yeni bilgilerle güncellenebilir. Bu yüzden sorgulanmaya açık bir alandır. Örnek olarak 1302 olarak verdiğimiz Osmanlı kuruluş tarihini Halil İnalcık 1300 olarak vermektedir. Benzeri bir durum Tarık bin Ziyad’ın gemileri yaktırma hadisesinin gerçekliği üzerinde de tartışmalar vardır. Özetle bugüne kadar Eğirdir’e bağlı Kumdanlı olduğu varsayılan Miryokefalon ‘un burada başka bir yer olduğu görüşe kanıtlarla anlatılmaktadır. Tarih geçmişte olduğu gibi bugünde değişim ve gelişme göstermektedir.
Mustafa AK Tarih Öğretmeni

Haber okunma sayısı: 2867

Haberin etiketleri:

MİRYOKEFALON ZAFERİ


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ