Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Odyometre işitme testi merkezi açılıyor

odyometre-isitme-testi-merkezi-aciliyor

Konya İl Sağlık Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Bozkır Devlet Hastanemize Odyometri İşitme Testi Merkezi açılıyor. İhtiyaçları Selçuk Üniversitesi'nce karşılanan merkez ile hem hastaların teşhis ve tedavileri yapılacak, hem de Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilere eğitim amaçlı uygulama imkânı sunulacak.
01 Temmuz 2020 Çarşamba 19:33

 Bozkır Devlet Hastanemize Odyometri İşitme Testi Merkezinin açılmasıyla ilgili gazetemiz Bozkır Postası muhabirine açıklamalarda bulunan Ak Parti Bozkır İlçe Başkanı Kadir Güven; “Konya Bölgemizde en donanımlı işitme testi laboratuvarından bir tanesi Milletvekilimiz Ziya Altunyaldız'ın destekleri ile Devlet Hastanemize kuruldu. Yakın zamanda Bölgemize Üniversitemize hastalarımıza hizmet vermeye başlayacaktır.
Bu güzel hizmet için her zaman varlığını hissettiğimiz gurur duyduğumuz güç aldığımız Bozkırlı hemşehrimiz Milletvekilimiz Ziya Altunyaldız’a ve Selçuk Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin'e Bozkır ve bölgemiz adına şükranlarımızı sunarız.” diyen Başkan Güven, “Bozkır’a Hayırlı Olsun" dedi.

Bozkır Devlet hastanemize kurulan Odyometri (İşitme Testi) Merkezi'nin önümüzdeki günlerde, eksiklerinin tamamlanmasının arddından hastalarımıza hizmet vermeye başlaması belirtildi.
Odyometri İşitme Testi’nin tanıtımı ile ilgili ise hastane yetkilileri de muhabirimize şöyle anlattılar: “İşitmenin ölçülmesi ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesi için yapılan işlemlere odyometrik muayene denir. Bu ölçümlerde kullanılan cihazlara ise odyometre denir.
Odyometri İşitme testinin yapılışı ise, işitme testi yapılacak kişi ses geçirmez bir özel odaya alınır ve kulaklıklar takılır. 250-500-1000-2000-4000-8000 Hz frekanslarındaki saf ton sesler sırasıyla dinletilir. Her sesin ancak işitilebildiği seviye o frekanstaki işitme eşiğidir. Bu işitme eşiklerinin bir grafik üzerine noktalar şeklinde işaretlenip yakın noktaların birleştirilmesiyle odyogram denilen işitme eğrileri elde edilir. İşitme eğrileri Kulak burun Boğaz uzmanı tarafından değerlendirilir ve kişinin işitme kaybı ve derecesine karar verilir.

Odyometrik ölçüm iki amaçla yapılır: 1-Tedavi amaçlı odyometri, İşitme kaybı olan kişilerin başvurusu üzerine Kulak Burun Boğaz muayenesini takiben istenilen odyometridir. Buradaki amaç işitme kaybının olup olmadığının tespiti ve var ise tedavisini düzenlenmesidir. 2-Tarama amaçlı odyometri: İşe girişlerde ve özellikle gürültüye maruz kalınan süreçte işitme kayıplarının tespiti ve erken korunma tedbirlerinin alınması için yıllık periyotta yapılması gerekli işitme testleridir.'' Şeklinde cihazın tanıtımını yaptılar.
(Haber: Yunus Yılmaz)

Haber okunma sayısı: 3581Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ