Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

On Bir Ayın Sultanı HOŞGELDİN

on-bir-ayin-sultani-hosgeldin

2019 Dini takvimine göre bu yıl Ramazan ayı 6 Mayıs 2019 tarihinde yani bugün başladı. Tüm Müslüman ülkelerinde olduğu gibi bugün akşam ilçemiz Bozkır’da da ilk iftarlar açılacak. Dün akşamda ilk teravih namazı ilçemizdeki tüm camilerimizde kılındı.
07 Mayıs 2019 Salı 11:49

 On Bir Ayın Sultanı Ramazan, Hicrî Takvim’e göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Hz. Muhammed’e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam’ın beş şartından birisidir. Ayın hilal görünümünün ilk görülüşünden itibaren 29 veya 30 gün boyunca Ramazan’ın sürdüğü hadislerden alıntılanarak hesaplanmıştır. Buna göre ise bu yıl Ramazan’ı Şerif’i 29 gün tutacağız. Dün akşam ilçemiz Bozkır’daki tüm camilerimizde de ilk teravih namazlarımızı ihya ettik. Yine dün gece ilk sahura kalkıp, bugünde ilk orucumuzu tutumaya başladık. İftar için sofralarımız da bekleyip, ilk iftarımızı da bugün açacağız.

Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur'an bu ayda indirilmeye başlanmıştır Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, biz Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir.

Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur'an'ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da "Ramazan ayı insanları kurtuluş yoluna götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. Bizler, ramazan ayında Kur'an okumaya her zamankinden daha çok özen göstermeliyiz. Bunun için Müslümanlar evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur'an'dan yirmi sayfa okurlar Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur'an'ı baştan sona bir kez okumuş hatim yapmış olurlar.

Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir. Ramazan ayı birlik beraberlik ayıdır. Bu ayda yapılan iftar yemeklerinden, ramazan ayının bereketinden her Müslüman yararlanır. Hayırseverlerin verdikleri iftar yemekleri insanları bir araya toplayarak iftar yapmasına sebep olur. Yardıma muhtaçlara yapılan yardımlar insanları birlik ve beraberliğe teşvik eder. Bu ay fakir, yolda kalmışı kısacası yardıma muhtaç herkesi hatırlamamıza vesile olur.

      (HABER MERKEZİ)


Haber okunma sayısı: 456Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ