Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Otizm’li öğrencilerin mutluluklarına eşlik ettiler

otizmli-ogrencilerin-mutluluklarina-eslik-ettiler

Bozkır’da farkındalık oluşturmak amacıyla Bozkır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Otizm'li öğrenciler ziyaret edilirlerken, birlikte hem boyama etkinliği, hem de birlikte oyunlar oynarlarken, Otizmli öğrencilerin mutluluğuna eşlik ettiler.
10 Nisan 2019 Çarşamba 18:23

 2 Nisan Dünya Otizm günü nedeniyle Bozkır İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Koç ile İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ilçede öğrenim gören Otizmli öğrencileri ziyaret etti. Ziyaret sırasında özel mavi kurdeleleri takan kurum amirleri öğrencilerle beraber boyama etkinliği gerçekleştirdi.

Ziyaret sonrasında açıklamalarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Koç: "Bugün 2 Nisan Dünya Otizm günü olması dolayısıyla ilçemiz Okullarından Serüstad Mesleki Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ettik. Ziyaretimiz sırasında Otizmli öğrencilerimizle oyunlar oynayarak bu öğrencilerimizin mutluluğuna eşlik ettik. Unutulmamalıdır ki 1985 yılında bu hastalık ilk olarak tanımlandığında 2.500 çocuktan 1´inde görülen bu hastalık, bu gün doğan her 59 çocuktan 1´inde görülmektedir" dedi.

Otizm, doğuştan gelen ve yaşamın ilk yıllarında problemleri ile kendini gösteren gelişimsel bir farklılık. Nisan ayı boyunca dünyanın gündeminde olacak otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizm tanısı 1985 yılında her 2.500 çocuktan 1´ine konulurken, bu gün doğan her 59 çocuktan 1´i otizm riski ile dünyaya gelmektedir. 

Nisan ayı, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler yaratmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edildi. Her yıl, "Otizm Farkındalık Ayı" olan Nisan ayı boyunca dünya genelinde otizmin sorunlarını ve çözümleri konuşuluyor, araştırmaların teşvik edilmesi ve erken teşhisle tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

(Haber: Yunus Yılmaz)


Haber okunma sayısı: 142Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ