Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Üç kitabın izinde: Bozkır’da yerel tarihçilik örnekleri

uc-kitabin-izinde-bozkirda-yerel-tarihcilik-ornekleri

Bozkır yerel tarihçilik alanında zengin bir coğrafyadır. İçerisinde ilkçağdan Osmanlı devrine kadar pek çok tarihi eseri barındırır. 50 civarındaki mahalleleri de aynı zenginliğe sahiptir.
19 Şubat 2020 Çarşamba 16:50

 Yerel tarih, genel tarihlerin dışında bir yerleşim yerinin tarihini derinlemesine incelemek anlamına gelir. 

Yerel tarih çalışmaları kişilerin ait oldukları coğrafyaların tarihlerini öğrenmelerine katkı sağlar.

Söz konusu durum hem tarih bilincini güçlendirir hem de aidiyet duygularını artırır.  Ciddi bir genel tarih bilgisi için yerel tarihe de hakim olmak gerekmektedir.

İlçemiz Bozkır yerel tarihçilik alanında zengin bir coğrafyadır. İçerisinde İlkçağdan Osmanlı devrine kadar pek çok tarihi eseri barındırır. 50 civarındaki mahalleleri de aynı zenginliğe sahiptir.

Nitekim Bozkırla ilgili sempozyumlar yapılmış ve bu programlara pek çok akademisyen katılım sağlamıştır.Tüm bunlar da ilçemizin kültürel zenginliğini ifade etmektedir. Biz bu yazımızda ilçemize bağlı üç mahalle ile ilgili olan kitapları tanıtacağız. Bu kitaplardan birincisi “ Tarihte Bozkır ve Çevresi Yelbeği” isimli kitaptır. 

Eser 2001 baskılı olup Bekir TOSUN tarafından kaleme alınmıştır. Eser akademik bir disiplin içerisinde yazılmış olup Bozkır’ın tarihi ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapıp daha sonra Yelbeği köyümüzü tanıtmıştır. 

Köyün coğrafyası, nüfusu, sülaleleri, şivesi ve yemekleri başta olmak üzere köye ait kültürel unsurlar yer almaktadır. Eser anlaşılır bir dille yazılmış olup köye dair toplanılan bütün bilgileri içermektedir. Eserin bir diğer yönü de köy halkından bir kişi tarafından yazılmış olmasıdır.

Tanıtacağımız ikinci kitap “Bozkır Armutlu Tarihçesi ve Sosyo- Ekonomik yapısı” ismini taşıyan kitaptır. Kitabın yazarı Prof. Dr. Yusuf KÜÇÜKDAĞ’dır. Yazar aslen Bozkırlı değildir.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesidir.  Konya’da yaşayan 

Armutlulular’ın isteği üzerine kaleme alınmıştır. Kitap 2008 baskılıdır. Kitap akademik anlayışa sadık kalınarak anlaşılır bir dille yazılmıştır. Dört bölümden oluşan kitap Tarih kısmı ile başlamakta nüfus, coğrafi konum, kültürel yapı ile son bulmaktadır. Kitap üniversitede yerel tarih araştırmaları ile ilgili ders kitabı olarak ta okutulmaktadır.

Üçüncü kitabımız “ Ortaharman” isimli kitap olup Meyre yani Harmanpınar esaslı olup Gündüğün ve Bahatlar mahallelerini de içermektedir. Kitap İstanbul’da ikamet eden Meyre’li Ali Rıza ÖZASLAN tarafından kaleme alınmış ve 2015 yılında basılmıştır. Üç kitap arasında en yeni olan kitaptır.

Yazar İstanbul’da köy ile ilgili bir dernekte yönetici olup memleketin her yerindeki köylüleri ile irtibatta olan bir kişidir. Kitap yazılış tarzı itibariyle popüler kültüre daha yakındır. Kitap içerisinde yerel kelimelere ve imlaya sıklıkla yer verilmiştir. Bilgiler daha çok yerel kaynaklara dayanmakta olup akademik bir üslup yoktur. 

Sohbet havasında yazılmıştır. İçerisinde her üç mahalleye ait tarihi bilgiler barındırmaktadır. Yerel tarihle ilgili olarak ele aldığımız üç eserinde birbirinden ayrı ve birbirine benzer yönleri mevcuttur.  En önemli ortak yön gelecek nesiller bu eserleri okudukları zaman belki de hiç gitmedikleri köyleri hakkında bilgilere sahip olacaklardır.

Bu durum onların kültürlerini artırdığı gibi köklerine bağlılığını kuvvetlendirecektir. Günümüzde şehir ortamının verdiği stresten arada bir de olsa köylere gitmek insanları rahatlatmaktadır. İnsan 7’sinden 70’ine kökünün olduğu toprakları bir şekilde öğrenmek ve gitmek istemektedir. Bu yüzden emek mahsulü olan bu eserler gelecek nesillere yol gösterici olacaktır.

Sözün özü köyünü bilen, ülkesini bilir; köyünü seven ülkesini de sever anlayışı ile geçmişi alıp geleceğe taşıma hedefini taşıyan ve elimizden geldiğince tanıtmaya çalıştığımız bu eserlerin sayılarının artması dileğiyle. 

Yazanların, anlatanların ve dert edinenlerin yüreğine sağlık.


Haber okunma sayısı: 1940Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ