Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

‘Yiğitler diyarı Bozkır halkımızla paylaşıyoruz’

yigitler-diyari-bozkir-halkimizla-paylasiyoruz

Bozkır AK Parti İlçe Teşkilatı Ayasofya Camii’nin açılışı nedeniyle Hatim programının ardından ilçe halkına lokma ikramında bulundu. Ak Parti Bozkır İlçe Başkanı Kadir Güven: “Ayasofya'da kılınan Cuma Namazının anlamı çok farklıdır. Milletimizin asırlık hayalinin gerçekleştiği bu günde, her ne kadar Ayasofya'da olamasak da, milletimizin bu sevincini yiğitler diyarı Bozkır halkımızla paylaşıyoruz” dedi.
28 Temmuz 2020 Salı 12:50

 Geçtiğimiz Cuma günü Bozkır Ak Parti İlçe Teşkilatı Ayasofya’nın açılışı nedeniyle ilçe halkına lokma ikramında bulundu. Cuma namazının ardından açıklamalarda bulunan Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Güven, "İstanbul'un Fatihi Sultan Mehmet Han'ın 1453 yılında vakfettiği ve vasiyeti doğrultusunda cami olarak müminlerin mabedi olan, İstanbul'un nazar boncuğu, fethin sembolü Ayasofya Camiidir” dedi.
Başkan Güven konuşmalarının devamında: “1934 yılında müzeye dönüştürülmesiyle ibadete kapatılmış ve o tarihten bu yana Müslümanlar tarafından tekrar ibadete açılacağı gün hasretle beklenmişti. Türk-İslam âleminin 86 yıllık hayali olan Ayasofya'nın, bugün itibariyle yeniden ibadete açılan bu anlamlı günde, bu sevinci, bu heyecanı sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyor, sizleri sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Ayasofya'nın tüm İslam alemi için ayrı bir anlamı vardır.

Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet Han, fetih gerçekleştiğinde fetih salasını ilk burada okutup daha sonra şükür namazını burada eda edip ilk Cuma namazını da burada kılarak Ayasofya'ya ayrı bir anlam yüklemiş, Ayasofya fethin sembolü haline gelmiştir. Asırlar sonra Fethin sembolü olan Ayasofya, müzeye dönüşmüş, Ayasofya mahzun kalmıştı. Ancak; Üstad Necip Fazıl Kısakürek 55 yıl önce "Bekleyin Gençler. Ama bugün ama yarın Ayasofya açılacak" demişti.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşuyla, milletimizin kararlılığıyla 86 yıllık hayalimiz olan Ayasofya bugün yeniden Cuma namazı kılındı, Türk İslam aleminin asırlık hayali gerçeğe dönüştü. Beklenen gün geldi ve Ayasofya'nın mahzun yüzü tekrar hayat bularak yeniden Fethin Sembolü, yeniden İslam coğrafyasının en güzide mabedi haline geldi. 567 yıllık tarihi bir geçmişi olan Ayasofya'da şükürler olsun ki artık ezan sesleri yükseliyor. Türk İslam Medeniyetinin haklı ve meşru beklentisi karşılık bulmuş, Ayasofya'nın kapıları hamd olsun ardına kadar açılarak asıl hüviyetine kavuşmuştur.
Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, Ayasofya'nın dirilişi, Mescid-i Aksa'nın özgürlüğe kavuşmasının habercisidir. Ayasofya'nın dirilişi, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların fetret devrinden çıkış iradesinin ayak sesidir. Ayasofya'nın dirilişi, sadece Müslümanların değil, onlarla birlikte tüm mazlumların, mağdurların, ezilmişlerin, sömürülmüşlerin umut ateşinin yeniden alevlenişidir. Ayasofya'nın dirilişi, Türk Milleti, Müslümanlar ve tüm insanlık olarak dünyaya söyleyecek yeni sözlerimiz olduğunun ifadesidir. Bu sebeple bugün itibariyle Ayasofya'da kılınan Cuma Namazının anlamı çok farklıdır. Milletimizin asırlık hayalinin gerçekleştiği bu günde, her ne kadar Ayasofya'da olamasak da, milletimizin bu sevincini yiğitler diyarı Bozkır halkımızla paylaşıyoruz.
Bu isteğimize, bu arzumuza cevap vererek Danıştay'ın almış olduğu karar sonrasında gereğini derhal yerine getiren, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a bir kez daha şükranlarımı sunuyorum" dedi.
(Haber: Yunus Yılmaz)

Haber okunma sayısı: 1686Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ