Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

AZERBAYCAN MESELESİ

azerbaycan-meselesi

“Son yüzyıldır coğrafyamızda ve özellikle Türk illerinde pek çok katliam yaşanmaktadır. Doğu Türkistan, Kerkük ve Azerbaycan daha niceleri… Yazımızın konusunu bu katliamlar ve nedenleri oluşturacaktır.
07 Ekim 2020 Çarşamba 15:58

 Doğu Türkistan’da Çinliler Türkleri katlediyor. Kerkük’teki Türkler zorunlu sürgün ve dış baskılarla karşı karşıya... Türkiye ise 15 Temmuz darbe girişimi, siyasi cinayetler, Gezi parkı olayları ve daha nice olaylar ile kıskaca alınmaya çalışıyor. En son yaşadığımız ise Ermenistan’ın Azerbaycan işgali. Bunların hepsinin ortak özelliği şudur. Türkler coğrafyamızdaki diğer Müslüman milletler gibi sömürgeci unsurlarla pazarlığa yanaşmayan bir yapı göstermektedir. Bölgesindeki işgalci ile işbirliği yapmaya hazır halklar arasında Türkleri bulamazsınız. Bizim içimizde de aksini düşünenler vardır ama çoğunluğu oluşturamazlar. Bu yüzden Müslüman Türk işbirliği yapmıyorsa işgalle boyun eğmek zorundadır.
Bu girişten sonra şu meseleyi anlatmak istiyorum. Sovyetler 91’de yıkılmasına rağmen terk ettiği coğrafyayı bir şekilde kendine bağlayacak bir takım tedbirler aldı. Farzı misal Azerbaycan’dan insanları alıp Nahçivan’a yerleştirdi ve burada Azerbaycan ile siyasi sınırı olmayan ama buraya bağlı özerk bir yapı oluşturuldu. Benzer şekilde Karabağ bölgesine de Ermeniler yerleştirilerek burada da Azeriler aleyhine faaliyet gösterecek bir yapı meydana getirilmiş oldu. Bu şekilde iki devlet sürekli kavga edecek, meseleleri Ruslar çözecek ve bölgedeki etkileri devam etmiş olacaktı. Bu düzenek Kafkasya’nın pek çok yerinde bu şekildedir. En son 27 Eylül’de Ermenilerin dağlık Karabağ bölgesindeki işgal hareketi bardağı taşıran son damla oldu. İki taraf arasında sıcak çatışma halen devam ediyor.
Diplomaların Halleri
Bakü’de ve Moskova’da büyükelçilik yapan bir zat “Türkiye’nin Azerbaycan’a cihatçı gönderdiğini iddia etti”. Hayatı devlet görevi ile geçen bir kişinin bilmesi gereken husus şudur. Türkiye kabile devleti veya terör devleti mi ki sağa sola cihatçı göndersin. Türkiye Cumhuriyeti bir yere asker gönderir onun kararını da TBMM verir. Bu kişi siyasi sebeplerle bunu söylüyor ama devletinin itibarını zedeliyor. Kime anlatacaksın nafile.
Azerbaycan’ın Türkiye büyükelçisi Rusya ve İran’la aramızı bozmak isteyenlerin oyununa gelmeyiz dedi. Herkes biliyor ki gerek mezhep gerek siyaset davasından dolayı Azerbaycan’ın altını oymak isteyen iki devlet Rusya ve İran. Bu bilgiye rağmen siyasi bir ifade kullanmak amacı yoksa büyükelçinin bu tespiti yanlış olmuş. Aksine Ermenistan Rusya’nın taşeronudur.
Taşeron Örgütler
Pkk ve Ypg Ermenistan’ın yanında Azerilere karşı savaşmaya gitmişler. Şaşırdık mı? Hayır. Bizim diplomatlarımızı öldüren Asala örgütü kendini yok edip yerini Pkk’ya dönüşmüştü. Bizde dedik ki Asala’yı bitirdik. Bitmediler isim değiştirdiler. Şu dediğim resmi okuyanlar bugün Pkk ve Ermenistan ittifakını doğru anlayacaklardır.
Son Söz : Bu işgali desteklemeyen Ermeni vatandaşlarımıza asla bir olumsuz bir sözümüz olamaz. Şerle ittifak edenin adı Müslüman olsa ne yazar.

Haber okunma sayısı: 1188

Haberin etiketleri:

AZERBAYCAN MESELESİ


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ