Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Baybağan'da patates hasadı

baybaganda-patates-hasadi

Bozkır’a bağlı dış mahallelerimiz-den Baybağan Mahallesindeki patates hasadı Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yerinde incelenerek görüntülendi.
29 Eylül 2020 Salı 11:40

 Baybağan Mahallesindeki patates hasadı incelenirken üreticilere de, Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanlığı ekipleri tarafından bilgilendirmelerde de bulunuldu.
Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanlığı ekipleri, "Patates yetiştiriciliğinde hasat zamanı belirlenirken, bitkinin genel durumuna bakılmaktadır. Yaprak ve saplar sararıp kurumaya başlar. Patatesin kabukları sertleşir ve yumrular bitkiden kolayca ayrılır. Kabuk tırnakla kolay soyulmaz ve yumrunun kesiti ıslak değil koyu görünümdedir. Patates hasadı sırasında dikkat edilmesi gerekenler; “Elle hasat ediliyorsa yumruların kesilip zedelenmemesine özen gösterilmeli, toprakta yumru bırakılmamalı, toprak yaş olmamalı tavında söküm yapılmalıdır.

Patates Depolama Yöntemleri; “Mahzen veya kilerler, toprak silolar. volkanik kaya depolar
modern depolar, patateslerin depolanması için hangi tip yapı kullanılırsa kullanılsın, emniyetli, verimli ve ekonomik patates deposu için, aşağıda belirtilen bazı özellikler yerine getirilmelidir.
Yapısal olarak sağlam olmalı, yeterli izolasyonu olmalı, dışarıdan su geçirmemeli, iç kısımdan buhar geçirmemeli, uygun havalandırma yapılmalıdır." denildi. (Yunus Yılmaz)

Haber okunma sayısı: 1627

Haberin etiketleri:

Baybağan'da patates hasadı


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ