Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Bozkır’dan Konya’ya gitme zahmetinden kurtuldular!

bozkirdan-konyaya-gitme-zahmetinden-kurtuldular

Bozkır Serüstad Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde 2014 yılında açılan Kalfalık, Ustalık ve Usta öğreticilik programı bu güne kadar 79 adet kalfalık belgesi, 84 adet ustalık belgesi ve 106 adet usta öğreticilik belgesi vererek ilçemizdeki ve çevre ilçelerdeki esnaf ve sanatkarların önemli bir bölümümün belge sahibi olmasına katkı sağladığı gibi Konya’ya da gitmekten kurtulmuşlardır.
25 Aralık 2018 Salı 10:59

 Bozkır Serüstad Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Yetiş Leylek, gazetemiz muhabirine konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Şuan açık olan programlar sayesinde vatandaşlarımız okulumuzda işlemlerini yaptırarak Konya’ya gitme zahmetinden kurtulmuşlardır. Ayrıca devam eden kalfalık ve ustalık başvurularına öğrenci kayıtları devam etmektedir. Kalfalık ve Ustalık eğitiminden belgesini almak isteyen vatandaşlar 22 yaşını doldurmuş olmaları Bağ-Kur veya SGK hizmet dökümü belgeleri ile okul bünyesinde  bulunan meslek dalları olan Mobilya ve  İç Mekan Tasarımı, Metal İşleri, Tesisat teknolojisi ve  İklimlendirme, Muhasebe, Makine Teknolojileri, Elektrik-Elektronik  meslek dallarından iş ve işlemleri yapılmaktadır.

Ayrıca Ustalık belgesi, İş yeri açma belgesi ve Üniversite mezunlarına yönelik “Usta Öğreticilik İş Pedagojisi” eğitimleri yıl boyu sürekli devam etmektedir.” dedi.

Okul Müdürü Yetiş Leylek konuşmalarına şöyle devam etti: “Okulumuz çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alınan il ve meslek dallarında aday çırak, çırak, kalfa ve ustalara eğitim vermek ve çeşitli meslek kursları açmak suretiyle sanayimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünü yetiştirmek amacıyla bu kapsamda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Çırak yaşında olup, okul sistemi dışında bulunan gençlere temel meslek eğitimi vermek ve bunları işe yerleştirmek, Çıraklık sistemine girecek gençlerin uygun meslek seçimine rehberlik yapmak. 14-18 yaş grubunda olup geleceğini bir işyerinde çalışarak kurmaya çalışan gençlere çıraklık sistemi yoluyla meslek eğitimi vermektir. İş hayatı içinde bulunup 14-18 yaş grubunda olan gençleri eğitim süresince sosyal güvenlik şemsiyesi altına almak, iş hayatında çalışma disiplinini sağlamaktır. Eğitim kurumlarıyla iş hayatı arasında işbirliğini geliştirmek, iş hayatının belli bir düzene bağlanmasına katkı sağlamak, Yapılan işlerin teknolojisinin, kalitesinin ve veriminin yükselmesini sağlamak amacıyla okulumuzda çıraklık iş v e işlemleri yapılmaktadır.

Çıraklık eğitimi sistemi ile hızlı bir sanayileşme süreci içerisinde bulunan ülkemizde, ihtiyaç duyulan vasıflı ara insan gücünün süratli, ekonomik ve etkin bir şekilde karşılanmasına önemli katkı sağlamaktadır. Çıraklık eğitimine devam edenle, belirli bir işyerinde zaten çalışmakta olduklarından herhangi bir istihdam problemleri bulunmamaktadırlar. Çeşitli sebeplerle eğitimini yarıda bırakarak iş hayatına atılmış bulunan gençlerimizin eğitim ihtiyacı karşılanmak suretiyle, eğitimde fırsat eşitliğinin yaygınlaştırılmasına önemli ölçüde katkı sağlanmaktadır.” şeklinde ifadelerde bulundu.

(Haber: Özgür Yılmaz)


Haber okunma sayısı: 468Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ