Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Bozkırlı yazarımız Mehmet Ali Tekin 65 yaşında Hakkın rahmetine kavuştu

bozkirli-yazarimiz-mehmet-ali-tekin--65-yasinda-hakkin-rahmetine-kavustu

Fatih Akıncılarından Şehit Metin Yüksel'in dava arkadaşı kumpas mağduru, mücadele ve dava adamı, Kalp krizi sonucu vefat ettiği öğrenilen ve İstanbul’da yaşayan, Bozkır ilçemize bağlı Kuşça mahallesinden olan Yazar Mehmet Ali Tekin'in cenazesi, geçtiğimiz hafta İstanbul Fatih Camisi'nde, Fatih Müftüsü Hüseyin Baş’ın ikindi namazından sonra kıldırdığı cenaze namazının ardından son yolcuğuna uğurlandı.
26 Ağustos 2020 Çarşamba 10:11

 Geçtiğimiz hafta kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman merhum Bozkırlı hemşehrimiz Mehmet Ali Tekin, İstanbul Fatih Camisinde Fatih Müftüsü Hüseyin Baş’ın kıldırdığı cenaze namazının artından son yolculuğuna uğurlandı. Hemşehrimiz, Yazarımız Tekin'in cenaze namazına katılan protokol ve yoğun cemaatin kalabalık olduğu da dikkatlerden kaçmadı.
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), sözde Tevhid-Selam Örgütü üyesi olmakla suçladığı Mehmet Ali Tekin, 2016 yılı Temmuz ayında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de İnterpol tarafından tutuklanmış ve 15 Temmuz darbe girişiminden saatler önce cezaevine gönderilmişti.
Mehmet Ali Tekin kimdir?
Gazeteci-yazar Mehmet Ali Tekin 17 Kasım 1955 Kuşça köyü / Bozkır / Konya doğumlu.
Köyünde başladığı ilkokulu İstanbul'da bitirdi. 1978 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra bir süre Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde okudu. İlk siyasi faaliyetlerine ortaöğretim yıllarında, MTTB Merkez Orta Öğretim Komitesinde başladı.
1976 senesinde Akıncılar Derneğinde kültür müdürü olarak yer aldı. 1979 senesinde Sıkıyönetim tarafından bir süre gözaltına alındı. Bir yıl sonra Afganistan'a gitti. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında Dünya İslamcı Öğrenciler Birliği Türkiye Temsilcisi olduğu iddiasıyla, hakkında dava açıldı, bir ay hapis cezası aldı, cezası tecil edildi. 1981 senesinde Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi Bölümüne girdi. Siyasi faaliyetleri nedeniyle bitirtemedi. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 1990 yılından itibaren bir grup arkadaşıyla üç yıl Tevhid (36 sayı) dergisini çıkardı.
1992 yılında iki ay Bosna Hersek'te gazeteci olarak bulundu. 1993 yılında yayımlanmaya başlayan Selam gazetesinin 1995 yılından itibaren sorumlu yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Aynı yıl gazeteci olarak Çeçenistan'a gitti. Yurda döndükten sonra, arkadaşı Talip Özçelik'le birlikte, Bosna ve Çeçenistan'da çektikleri "Zulüm Resimleri"ni; İstanbul, Ankara, Kayseri ve Malatya'da sergiledi.
1995 yılında Çeçenistan'a ikinci kez giderken Rus askerlerine yakalanıp bir yıl kadar hapis yattıktan sonra yargılanıp serbest bırakıldı. 1996 yılında Selam gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü olarak hakkında yirmi beş dava açıldı. Bir yazıdan dolayı bir yıl hapis cezası aldı. Cezası 1999 senesinde çıkarılan bir kanunla ertelendi.
6 Mayıs 2000 tarihinde başlatılan "Umut Operasyonu"nda gözaltına alındı ve tutuklanarak Eskişehir Özel Tip Cezaevine konuldu. Beş yıl süren mahkeme sonucunda, on iki yıl altı ay ağır hapis cezasına çarptırıldı ve Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlandırılmasına karar verilerek cezası altı yıla indirildi, 2005 yılında tahliye edildi.
BOZKIRLI HEMŞEHRİMİZ MERHUM MEHMET ALİ TEKİN’İN ESERLERİ:
Şehidlerimiz 1. Cilt (1999), Çeçen Direnişi (2001), Bir Soykırım Bir Direniş Bir Tanık – Rus Zindanlarında (2002), Direniş Yolunda Bir Şehid (tsz), Tarihî Coğrafî Kültürel Yönüyle Bozkır (2006).
Zaman zaman ve aralıklarla gazetemizde de yazıları çıkan merhum Mehmet Ali Tekin’e, Bozkır Postası Gazetesi olarak Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

(HABER MERKEZİ)

Haber okunma sayısı: 1711Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ