Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

EĞİTİMDE KISA ÖYKÜLERİN YARARLARI ÜZERİNE İKİ KİTAP DEĞERLENDİRMESİ

egitimde-kisa-oykulerin-yararlari-uzerine-iki-kitap-degerlendirmesi

Kısa öyküler eğitimde her dönemde kullanılan önemli bir araçtır. Başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere insanlara bir şeyler öğretmek isteyen her kitapta öykülere yer verilmiştir. Bütün bilim dallarında kısa öyküler bir şekilde kullanılabilmektedir. Mevlana’nın Mesnevisinde onlarca kısa öykü anlatılmaktadır.
26 Ağustos 2020 Çarşamba 10:15

 Bu şekilde ayetlerin tefsiri yapılmaktadır. Genel itibariyle kısa öykülerin sosyal bilimlerde kullanılabileceğine yönelik kanaatler mevcuttur. Biz burada hem sosyal hem de sayısal bilimlerde bu metodun kullanımına dair iki eserin değerlendirilmesini yapacağız.
Bunlardan birincisi Bolu Abant İzzet Baysal üniversitesi öğretim üyesi Murat Tarhan tarafından derlenen “Hikâyelerle Osmanlı tarihi Öğretimi” isimli çalışmadır. Bu kitap sınıf öğretmenliği bölümünde okuyan öğrencilerin yazdıkları yılsonu ödevlerinden oluşmaktadır. Osmanlı kuruluş ve yükseliş dönemi padişahları ile ilgili 2-3 sayfayı geçmeyecek tarihi hikâyeler anlatılmaktadır. Anlatılan hikâyelerin kurgu anlamında başarısı tartışma götürür.
Tarihi gerçeklerden kopmadan ve okuyucuya mesaj verme amacıyla yazılmaları hikâyelerin değerini artırmaktadır. Değerler eğitimi ile ilgisi noktalara temas etmesi ve her düzey okuyucuya hitap etmesi ayrıca dikkate değerdir.
Bir öğretmen olarak sayısal alana branş itibariyle yabancıyım. Bu kısımdaki değerlendirmelerimi okuyucu kimliğim ile yapmaktayım. Bu yüzden yapacağım hataların şahsımdan kaynaklı olduğunu söyleyeyim. Öncelikle sayısal bilimlerde hikâyelerin kullanımı bana çok yabancı gelirdi. Çünkü tamamen soyut bir alanda hikâye üretiminin zor olduğunu düşünürdüm. Ancak bu kanaatimi değiştiren kitaplardan biri Selçuk Tütak koordinatörlüğünde hazırlanan “ Matematik Hikâyeleri” isimli eseri gördüğümde bu kanaatim değişti. Alanında uzman ülkemizin dört bir tarafındaki Matematik öğretmenlerinin kaleme aldıkları hikâyelerden oluşan bir çalışma. Bana göre asıl zor olanı ve yukarıdaki çalışmadan ayrılan yönü ilköğretim öğrencisine hitap etmesiydi. Çünkü pek çok insan lise ve üniversite düzeyinde bir çalışma hazırlayabilir ama somut alanı gelişmiş olan bu dönem öğrencisine soyut bir alan olan matematiği bir de öykülerle kavratmak bana göre çok değerlidir. Önemli bir nokta daha sadece matematik öğretimi değil azim, başarı, çalışma ve mücadele gibi pek çok değerinde hikâyelerde işlenmesi. Bu nokta yazarların çok yönlü olduğunu ve hikâyelerin özenle hazırlandığını göstermektedir. Bu dönem çocukları için önemli olan benzetme metodu sıklıkla kullanmıştır. Soyut kavramların hikâye haline getirilmesinde benzetim metodunun etkisi olabilir. Hikâyelerin kurgusu vb. teknik özellikleri ile ilgili birkaç kelam edelim. Yukarıdaki misalde olduğu gibi eğer eğitim öğretim söz konusu ise edebi değer ve kurgu ikinci plana itilebilir. Bu tarz eserlerde öğrenci seviyesine uygunluk, verilen mesajın ve hedeflenen kazanımın öğrencide karşılık bulması gibi unsurlar kurgu, edebi değer vb. unsurlara galip gelebilir. Bu eser yaşa göre uygun görselleri bol miktarda kullanmıştır. Fakat yukarıda bahsettiğim tarih hikâyeleri örneğinde görseller yer almamaktadır.
Sözün özü: Ülkemizde son dönemde sayısı hızla artan ve ciddi emek mahsulü olan örnek eserlerin sayılarının artması temennisinde bulunarak yazımı noktalıyorum. Her şey daha kaliteli bir eğitim için.
Selam ve dua ile

Haber okunma sayısı: 2333Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ