Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

İDEOLOJİK TARİH OKUMALARI

ideolojik-tarih-okumalari

Bugünkü yazımızda her ne kadar benimsemesek te tarihi taraf tutarak okuyan gazeteci ve yazarlarımızı konuşacağız. Bir de işin bilimini yapan ismi fazla duyulmayan ustalardan bahsedeceğiz.
30 Haziran 2020 Salı 15:19

 Osmanlı hanedanının günümüz temsilcilerinden biri İstanbul’un fethi ile ilgili yanlışlarla dolu bir tweet attı ya…. Belli bir kesim mutlu oldu. Yani doğruyu anlatsan dikkate almayacaklar yanlışa sevindi dolayısıyla yanlışın reklamı oldu. Biz bugün yanlışları değil yanlıları konuşacağız. Hem de her kesimden. Soner Yalçın. Malum bir zamanların Kurtlar vadisi danışmanı. Kitapları dil olarak sade okuması kolaydır. Klasik gazeteci formatında yazar. Araştırma noktasında sağlamdır.
Ah bir de Türk tarihinin belli bir dönemini kutsamasa. Bir de Mustafa Kemal Atatürk’ün hem teori hem pratik olarak hazzetmediği sosyalizm ağızlarını kullanmasa. İnsanların bugünkü hatalarını kökenlerinde aramasa. Araştırma var anlatım gücü yüksek ama ideolojik okuma işi emekleri heba ediyor maalesef.
Kadir Mısıroğlu. Şunu söyleyelim. Özellikle 1960-2019 arasında Türkiye’de muhafazakâr kesim açısından önemli pek çok olaya şahitlik eden bir kişi. Osmanlıcayı iyi kullanır. Ama milletimiz için her anlamda önemli bir değer olan Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik yaptığı seviyesi düşük saldırılar hiçbir zaman unutulmayacak ve olumsuz yad edilecek. Lozan’a yönelik ve Atatürk ile ilgili bilgilerinin kaynağı Atatürk’ün yakın dostu olup sonradan arası bozulunca Atatürk aleyhine kitaplar yazan Rıza Nur olunca tarihçiliğinin vaziyeti iyice ortaya çıkıyor. Yılmaz Özdil. Mahalle ağzına yakın tartışmacı üslubu kendi taraftarlarını cezbetse de alay ve küçümseme şeklinde yazması şahsen bana makul gelmiyor. Bence gazeteci kalemini ciddi kullanacak ki ciddiye alınsın. En son Mustafa Kemal Atatürk kitabı yazdı. 2 bin 500 Türk lirası olan fahiş fiyatı ile kitap dudak uçuklattı. Taraftarları ortada bırakmadı tabi. Aldılar güçleri yettiğince. Ama ideolojik okuduktan sonra isterse 20 lira olsun.
Gelelim Mahşerin dördüncü atlısına. Mustafa Armağan. Bir zamanlar darbeci meşum hareket ile kılıç sallayıp son 4 yıldır biyografisi değişen gazeteci tarih üstadımıza(!). Araştırmacı boyutunun olduğunu ihmal etmeyelim. Ancak asıl marifet edebiyatta. Bir de yabancı yazarlardan alıntı yapıldı mı değme keyfine. Osmanlı gerilemedi, İnkılap tarihi yeniden yazılmalı. Tamam, iddia var da bunu ispatlayacak arşiv belgesi lazım. Belge için aramak yorulmak ve arşive gitmek lazım. Ayrıca Osmanlıca okuyabilmek lazım. Bunlar olmadan her şey ideolojik her şey tarafgir.
İlber Ortaylı hocamıza dair bir iki kelam. Türkiye’de kaymakam ve valilere ders olarak okutulabilecek nitelikte Mahalli idareler kitabı yazdın eyvallah. Sonra Osmanlı imparatorluğunda Alman nüfuzunu yazdın ki bu da son dönem tarihimiz için kült bir eser. Ama sonra Mustafa Armağan ile beraber oluşturulan ve onu meşhur yapan çalakalem yazılmış, bol para getiren bir külliyat var. Çünkü zamanında koli koli alındı ve ülkenin her yerindeki kütüphanelere dağıtıldı. 2016 sonrası hocam ağız değiştirsin ve eski kitapların yayıncısına dair savunma çabaları. Bilgisi fazla ama bilgisiyle kimseyi beğenmeyen bir tarz. Şimdi ise rüzgar nereden eserse oraya giden ilim dolu bir kafa.
Asıl noktaya gelelim. Kitaplarının toplam satışı bizim ilçenin onda birini bulmayan, şöhretten ziyade ilim diyen asıl erbab-ı kaleme… Osmanlı tarihinde Tufan Gündüz, Feridun Emecen, Mehmet İpşirli, İslam tarihinde Şaban Öz, Adnan Demircan, Âdem Apak ve hemşerimiz Mustafa Demirci. Cumhuriyet tarihinde Bozkırlı iki akademisyen Sazlı’lı Feridun Ata ve Yelbeyili Ramazan Tosun. Daha adını yazamadığımız nice bilim insanı ve fikir işçisi. Toplum popüler olanın peşinden giderken hakikati arayan insanlar. O yüzden atıl kalmış ve o yüzden unutulmuşlar. Yukarıda okuduğunuz yazıda farklı görüşlerden insanları ortaya koymaya çalıştık. Derdimiz ne onları eleştirmek ne de onlardan üstün olduğumuzu ifade etmekti. Selam ve dua ile 
Mustafa AK
Tarih Öğretmeni
mstfknyali@gmail.com


Haber okunma sayısı: 3557

Haberin etiketleri:

İDEOLOJİK TARİH OKUMALARI


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ