Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

KADINLAR İNTİKAM ALIYOR

kadinlar-intikam-aliyor

Maalesef gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti yaşamayalım. Yine bir kadın meslektaşımın durumunda gördüğüm cinayet haberi bu duygularımı paylaşmama sebep oldu.
19 Ocak 2021 Salı 10:01

 
Öncelikle kadın kimdir?
Kadın; Bazen eş
Bazen kız
Bazen ana
Bazen kardeş
Bazen teyze
Bazen hala
Bazen anneanne
Bazen babaannedir
Sizce kadınla erkek eşit midir? Hayır, her zaman eşitlik adalet değildir.
Peki, sizce kadın mı üstün erkek mi üstündür?
Bazı konularda kadın, bazı konularda erkek üstündür.
Kadınla erkek; birbirini tamamlayan iki bütün parçasıdır.
Bazen şefkatli annedir. Bazen insanın örtüsü eştir. Her şeyden önemli Allah’ın RAHİM isminin (evlat olarak ) tecelli ettiği kişidir. Bazen kendini çok sevdiren evin süsüdür.
O zaman ne oluyor, bu başımıza gelen sıkıntılar nereden çıkıyor.
Benim tefekkür dünyamda âcizane tespitime göre biz erkekler bize verilen bazı hakları veya kaba kuvvetimizi kullanarak kadına zulmettik.
Nasıl mı? Kendi muhitimizden örnek vereyim. Köyümüzde annelerimiz, ablalarımız hiç de görevi olmadığı halde envai çeşit işlerde çalışırlardı. Allah’ın onlara zorunlu olarak yapmaları gereken sadece eşlik ve çocuk doğurmak vazifesi varken, köyde dışarıdaki bütün işleri erkeklerle beraber yaptıktan sonra ayrıca evin suyunu taşımak, ekmeğini yapmak, dağdan odun getirmek , çamaşır bulaşık yıkamak, çocuğa, ahıra bakmak vb. işleri yaparken erkekler kahvede oyun oynuyorlardı.
Peki, şimdi nasıl; herkesin evi ailelikse padişahın, ağanın evi gibi. Nasıl mı; herkesin evinde dört beş tane hizmetçi var. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, suyun evden akması, ekmeğin fırından alınması hepsi bir hizmetçinin yaptığı şeylerdir.
Peki, kadınlarımız ne yapıyor? Bütün bu imkânlara rağmen acaba şükredenleri, kadir kıymet bilenleri tenzih ediyoruz. Çok mu şükrediyorlar, çok mu kıymet biliyorlar? Neden mutlu olmuyorlar, eşleri kadınları, kadınlar eşlerini neden huzurlu, mutlu edemiyorlar?
İdealizm başımızın belası; acaba iki taraf da mükemmel olmadıkları halde dizilerdeki rol yapan mükemmel eşleri hep karşı taraftan mı bekliyorlar?
Yoksa mazideki erkeklerin yaptığı zulmün intikamını alıp haklarından fazla hak almanın sarhoşluğu ile erkeklerine eziyet edip intikam mı alıyorlar? Öyle ya hâkim, savcı veya kaymakam beylerin vs. hanımları şikâyette bulunan ‘kadının beyanı esastır’ hükmü gereğince üç ay eve yaklaşamaz.
Erkeklerinde bir tahammül gücü var, acaba şairaneden çıkıyorlar mı?
Hâlbuki kadınlar size Allah’ın size bir emaneti denmişti. Emanete insan, gözü gibi bakmaz mı? Bazı feministlerin biz niye erkeğe emanet olalım dediklerini duyar gibiyim. Güç, korunma noktasında erkek daha güçlü yaratılmış, her kadın güçlü bir erkeğin koruması altında olmaktan mutluluk duyar.
Ama sadece kadınlar emanet değil ki, erkeklerde kadınlara emanet hatta etrafımızdaki şeyler bize hatta vücudumuz bile bize emanet.
O zaman bu dengelerin bozulduğu bu asırda her kadının başına polis de diksek kadın cinayetlerinin önüne geçemeyiz.
Peki, çare ne?
İnsanlarda emanet şuurunu geliştirmek. Emanet bir şeyi birine geçici olarak belli bir süreliğine vermektir. Sonra emanetin sahibi emanetini alır. Sonrada emanetle olan ilişkilerini sorar.
Ve kadın Allah’ın Rahim isminin tecelli ettiği kişi mekândır. Kadına yapılan haksızlık, hürmetsizlik Allah’ın RAHİM ismine yapılan haksızlık, hürmetsizliktir.
Ve bu hürmetsizlik sadece eşe değil anneye, kıza, kardeşe de yapılmaması gerekir.
Yapılırsa emanetin sahibi hesabını sorar, öyle dememiş mi?
‘‘ Kadınların hakları konusunda, Allah’tan korkun. Onların sizin üzerinizde hakkı olduğu gibi sizin de onların üzerinde hakkınız vardır.”
Demek ki devletin, kadına hakkından fazla hak vererek maddi tedbirler alarak kadın cinayetlerinin önüne geçerek kadın haklarını koruyorlar.
Ancak emanet bilincinin geliştirilmesi ve emanete hıyanet, Rahim ismine hürmetsizlik edilirse hesabın çetin olacağı, emanet sahibinin fena hesap soracağı bilincinin oluşturulması ile kadınların, erkeklerin, annelerin, babaların, kızların bütün yaratılanların hakları korunabilir!
Betül TEKİN
6/A 122

Haber okunma sayısı: 2653

Haberin etiketleri:

KADINLAR İNTİKAM ALIYOR


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ