Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Mevsimin son kiraz hasadı komşumuz Hadim ve Taşkent

mevsimin-son-kiraz-hasadi-komsumuz-hadim-ve-taskent

İyi Parti Konya Milletvekili Beyşehirli Fahrettin Yokuş, komşu ilçelerimizden Hadim ve Taşkent İlçesindeki kiraz üreticileriyle bir araya geldi. Yokuş, Türkiye’de Hadim ilçesine özgü olan son kiraz hasadında, üreticilerin yaşadığı sorunlar ve ülkemize sağlayacağı katkıdan dolayı Tarım Bakanlığını acile önlem almaya davet etti.
30 Temmuz 2019 Salı 16:36

 Milletvekili Beyşehirli Fahrettin Yokuş, “Konya’mızın güzide ilçelerinden olan Hadim ve Taşkent’te  kiraz hasadı yeni başlamıştır. Bilindiği gibi hem Konya’mızda hem de ülkemizde son kiraz hasadı Hadim ilçemizde olmaktadır. Bunun sebebi de, Toros Dağlarının eteklerinde oldukça yüksek bir rakımda bulunan Hadim ilçemizin coğrafi konumudur. İlçemizin kiraz bahçeleri 1800 rakımında olduğundan dolayı, olgunlaşma süreci ve kiraz hasadı diğer bölgelere göre geç yapılıyor. Bu yılın son kirazının üretildiği Hadim’de kiraz hasadı yeni başlamış olup, Ağustos ayının ilk haftasına kadar devam edecektir. Üç binden fazla çiftçimizin yaklaşık yıllık 20 bin ton kiraz yetiştirdiği bu ilçemizde ne yazık ki, kiraz alım fiyatları geçtiğimiz yıllara göre bir hayli düşmüştür.

KİRAZ ÜRETİCİLERİ TÜCCARLARIN İNSAFINA BIRAKILMASIN

Hadim’de geçtiğimiz yıllarda kiraz üretiminin büyük bölümü ihracata gittiği için çiftçilerimiz üretim ve piyasa fiyatlarından dolayı zarara uğramıyordu. Ancak, bu yıl ne yazık ki ihracatta tıkanıklık olduğu ifade edilerek, iç piyasadaki aracı tüccarlar, geçen yıla göre kiraz alım fiyatlarını yarı yarıya düşürmüş durumdadır. Tüccarlar fiyat düşürme gerekçesini "İhracat yapamıyoruz" olarak öne sürmektedir.”

KİRAZ ENTEGRE TESİSİ KURULMALIDIR

Milletvekili Yokuş, Hadim ve Taşkent ilçesindeki kiraz üreticilerinin, zarara uğramamak ve sorunlarını çözecek yetkililere ulaşmaya çalıştığı ancak sonuç alamadıklarını ifade ederek; “Tarım Bakanlığı Hadim ve Taşkent ilçelerimizdeki kiraz üreticilerinin sorunlarına acilen çözüm bulmalıdır. Kiraz üreticimizi tüccarların insafına bırakmamalı  

ve planlı ihracat yolları geliştirmelidir. Bununla birlikte mevsimin son hasadı olan Hadim’e ve Taşkent’e özgü nitelikli kirazlar için bölgeye kiraz işletme, depolama, paketleme süreçleri için entegre bir tesis kurulmalıdır. 

SU SORUNU ÇÖZÜLÜRSE ÜLKEMİZ, KONYA’MIZ, HADİM VE TAŞKENT KAZANACAK

“Kiraz üreticilerimizin su ihtiyacı karşılanmalıdır. Hadim ilçemizde başlatılmış olan Yarıcak göleti tamamlanmıştır. Ancak ödenek gelmediği için bahçelere sulama verimli olarak yapılmamaktadır. Taşkent ilçemizde dört yıldan bu zamana kadar bir türlü bitirilemeyen Borboğazı su  göletinin bir an evvel tamamlanması gerekmektedir. Şayet hükümet su göletinin finansmanını gönderdiği takdirde, gölet tamamlanacak Hadim ilçemizden, Taşkent’e kadar kiraz üretimi ikiye ve üçe katlanacaktır. Bu durumda ülkemiz daha çok döviz kazanacak, çiftçilerimizin sayısı artacak ve üretim fazlalaşacaktır. Hadim’deki nitelikli olan bu kirazın dünyaya tanıtılması oldukça önemlidir. Hadim ve Taşkent ilçelerimiz geliştikçe Konya’mız ve ülkemiz gelişecektir. Bu sorunun çözümü için elbirliği ile çalışacağız.” 


Haber okunma sayısı: 708Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ