Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

MUALLİM’DEN, KOMUTAN’A ALLAH RIZASINI GÖZETENLER

muallimden-komutana--allah-rizasini-gozetenler

“ Geçen haftalarda Twitter’da Musab bin Umeyr hakkında atılan tweetten dolayı tarihe not düşmek için bu yazı kaleme alınmıştır.
19 Kasım 2020 Perşembe 07:54

  Vatandaşın biri sosyal medyada sahabeden Musab bin Umeyr bugün yaşasaydı ne olurdu diye bir soru sordu ve yorum yaptı. Cevabı kendisi verdi ve onun ihale takipçisi olacağını söyledi. Aman ne müthiş(!) çıkarım, sevsinler onun tarih yorumunu. Bu noktada tek kural var. Tarihi şahsiyetleri bugüne getirmek tarih yöntemi açısından en hafif deyimiyle bilgisizliktir. Atatürk olsaydı şöyle yapardı. Abdülhamit olsaydı şöyle derdi. Bunların hepsi laf u güzaf. Laf kalabalığı. Musab bin Umeyr her şeyden önce tarihi bir şahsiyettir ve icraatı ortadadır. Mekke’nin en asil ve zengin ailelerinden birinin evladı iken Müslüman olup davası uğruna tüm zenginliğini bırakıp gitmiştir. Yine Allah Resulünün isteği üzerine az bildiği bir memlekete ilim öğretmeye gitmiştir. Yani muallim sıfatını kazanmıştır. Bu şehirde insanların hidayete ermesine vesile olmuştur. Uhud savaşında şehit olduğunda saracak bir kefenin dahi bulunamadığı hakkında tarihi bilgiler vardır.
İslam’ın ikinci cephesi ise cihattır. Allah rızası için dinini yaymak ve korumak, vatan, bayrak, namus için mücadele vermektir. Cihadın birçok boyutu olmasına rağmen savaş boyutunu ele alacağız. Halid bin Velid Mahzumoğullarından İslam düşmanı bir aileden yetişmiş bir kişiydi. Yakın süreçte Mekke’nin lideri olacak gözüyle bakılıyordu. Müslümanlara Uhut günü kayıplar verdiren bir generaldi. Arkadaşı Amr bin As ile birlikte Mute savaşı öncesinde Müslüman olmuştur. Başta Mute savaşı olmak üzere İslam için cihat eden komutanlardan birisidir. Geldiği konum gereği ilim ile meşgul olmamış hayatı savaş ve idarecilikle geçmiştir. Resulullah ona Halid Allah’ın kılıçlarından bir kılıçtır diyerek iltifat etmiştir. Bu yönde görevler vermiştir. Hz. Ebu Bekir döneminde İslam ordularının komutanı yani bugünkü anlamda Genelkurmay başkanı olmuştur. Ancak Hz. Ömer döneminde görevinden alınmış ve sıradan bir asker olarak hizmetine devam etmiştir. Amves vebası sırasında bu hastalıktan vefat ettiği bilinmektedir.
SÖZÜN ÖZÜ: İslam ilim ve cihat yönünde her cephede kıymetli adamlar yetiştirmiştir. İnsanları yeteneklerine göre değerlendirerek bugünün eğitimcilerine de önemli bir mesaj vermiştir. Çünkü her yönde yetenekli insan bulma imkânı yok denecek kadar azdır. Bugünkülere düşen ise onlara laf etmek değil izlerini takip etmek ve ibret almaktır. Sahabe eleştiremez değildir ama onlara hakaret etmeye de kimse cüret etmemelidir.
GÖZDEN KAÇMAYANLAR: Ulu camii sokağında yıllardan beri devam eden Cuma vakti hayır maksatlı vatandaşlara ibrik dağıtıp abdest aldırma olayı hayırda yarışmanın en canlı örneğiydi. Duyardım ama ilk defa şahit oldum. Allah razı olsun

Haber okunma sayısı: 1366Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ