Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

ORTADOĞUYU KURAN İDEOLOJİLER

ortadoguyu--kuran-ideolojiler

“İçinde yaşadığımız Ortadoğu coğrafyasını etkileyen ve bugün yaşadığımız olayların tarihi arka planını oluşturan ideolojiler din temelli, milliyetçilik temelli ve sosyalizm temelli olarak üçe ayrılır. Bugünkü yazımız bu fikir akımlarına dair olacaktır.
02 Aralık 2020 Çarşamba 14:33

 Ortadoğu halklarının büyük çoğunluğu olan Müslüman olduğu için coğrafyanın en önemli gücü İslamdır. Ancak İslamın siyasi bir ideoloji olmadığı kesin olarak bilinmekle beraber İslam tevhid temelli bir dünya görüşü emreder. Küffara karşı siyasi görüş, tarikat, cemaat veya mezhep ayrımı olmadan bir olan Müslüman karakteri çizilir. Buradaki düşmanın tanımı Kur’an’da tam olarak yapılmasına rağmen Müslümanlar kendi açılarından tefsir yoluna giderek kardeşini düşman olarak görmeye başlamışlardır. Daha doğru bir ifade ile menfaatlerini dine uydurarak tevhidi parçalama yoluna gitmişlerdir. Ortadoğu’nun mevcut sıkıntılarının sebebi budur.
Siyonizm din eksenli olmakla beraber Yahudi olunmaz Yahudi doğulur anlayışı nedeniyle ırk temelinde değerlendirilebilir. Bu ideoloji görünüşte tüm Yahudileri eşit tutsa bile Afrikalı Yahudilere ayrımcılık yapması burada da sınıf farkının olduğunu gösterir. Siyonizm bu coğrafyaya dışarıdan getirilen bir ideoloji olmakla beraber doğuşundan 100 yıl geçmeden ilk hedefleri olan devlete ulaşmaları onların kararlılıklarının göstergesidir. Az bir nüfus ile Arap dünyasını defalarca mağlup etmeleri ve devlet kurmaları onların ekonomik güçleri ile ilgilidir. Bir de Müslümanların Yahudi’nin ekonomik vaatleri nedeniyle kardeşlerini terk etmeleri ayrıca incelenecek bir konudur.
Milliyetçilik eksenine baktığımızda Türk, Kürt, İran ve Arap milliyetçilikleri Ortadoğu’nun en önemli ideolojileridir. Türk milliyetçiliği ilk başlarda din haricinde bir çizgide ilerlerken daha sonra Türk milliyetçiliği İslam ile bütünleşme yolunu tutmuştur. Kürt milliyetçiliği Kürtlerin Suriye, Irak, İran ve Türkiye’de dağınık olmaları nedeniyle sorunlu doğmuştur. Türkiye Kürt milliyetçiliğini şiddet kullanmadığı ölçüde meşru kabul etmiştir. Ancak terör sorunu Türkiye’nin bu hoşgörüsünü sınırlamaktadır. Buradaki en önemli mevzu ise terör örgütlerinin Avrupa ve ABD’nin taşeronluğunu yapmasıdır. Kanaatimce sorunu çözümsüz hale getiren bu taşeronluk durumudur. İran milliyetçiliği ise hem İslam öncesi İran’ı hem de Şii mezhebini temel dayanak noktası yapmıştır. Mezhepçilik ise günümüz İslam dünyasını ayıran en önemli olgudur. Bir Azeri, Şii ise kendini Türk’ten ziyade İran milliyetçiliğinin temsilcisi olarak görmektedir. İran’ı yöneten Mollaların bir bölümü Türk olmasına rağmen İran, Türk dünyasına çok mesafelidir. Arap milliyetçiliği ise Resulullah döneminden itibaren toplumu şekillendiren bir unsurdur. Emevi döneminde zirveye ulaşan bu fikir Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde zayıflamasına rağmen Osmanlı dağılma döneminde bağımsızlık hareketleri şeklinde ortaya çıkmıştır. İşin garibi Arapların bağımsızlığı İngilizler sayesinde gerçekleşmiştir. İngilizler Kürtlere vermedikleri tavizi Araplara vermişlerdir. Ortadoğu’da 10 yakın Arap devleti kurulmuştur. Bunlar hiçbir zaman birlik yakalayamamış aksine İngilizlerin emriyle birbirlerine karşı savaşmışlardır. Günümüzde Arap baharı süreci ile iş büsbütün karmaşık hale gelmiştir.
Sosyalizm, günümüzde bağlısı azalan ideoloji olmakla beraber tarihi bir gerçeklik olarak kalmaya devam edecektir. Arap milliyetçiliği Türk milliyetçiliğinin aksine sol ve sosyalist eğilimlidir. Bugün Türkiye’de milliyetçi-muhafazakâr camianın sahiplendiği Filistin davası 70’lerde ülkemizde solcuların sahip çıktığı bir meseleydi. Hatta sol görüşlü pek çok örgüt mensubu Filistin’de eğitim alarak ülkemizde terör saldırıları yapıyordu. Bugün ise Filistin meselesi onların gündemlerinde dahi yoktur. O dönem başbakan şimdi ise Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın yaptığı Filistin çıkışı bu meselenin bir asrı aşan geçmişinde takdire değer bir dönüm noktasıdır. Özetle, Müslümanlar olarak Allah’ın ipine sarılmak yerine ithal ideolojiler ile birbirimizi kırmaya devam edersek coğrafyamızda oluk oluk Müslüman kanı akmaya devam edecektir. İç savaşlarda kan döken ve can veren biz olurken, ABD ve Avrupalı para babaları keyif çatmaya devam edecekler. Allah hepimiz ıslah etsin. Selam ve dua ile….

Haber okunma sayısı: 2316

Haberin etiketleri:

ORTADOĞUYU KURAN İDEOLOJİLER


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ