Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

SEYDİŞEHİR ÇAVUŞTAKİ BİR TÜRBENİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

seydisehir-cavustaki-bir-turbenin-dusundurdukleri

“Seydişehir’e bağlı Çavuş mahallesinde Şeyh Memiş Efendi türbesinin ve orada medfun bulunan zatın ilçemiz ilmi tarihine etkileri hakkında bir yazı kaleme aldım. Rabbim ilmiyle amil olanlardan olmayı nasip eylesin”
01 Eylül 2020 Salı 10:36

  Memiş Efendi nam-ı diğer Bozkırlı Mehmet Kutsi Efendi. Bu toprakların yetiştirdiği ve adını bildiğimiz ulemanın öncüsü. 1748 Aliçerçi köyü doğumlu. İlk tahsilini Bozkır ve Konya’daki medreselerde yaptı. Sonraki süreçte ise ilim yolculuğu anlamına gelen “Rıhle”ye çıktı. Şam’da Mevlana Halid-i Bağdadi ile görüştü. Onun vesilesi ile tasavvuf yoluna dâhil oldu. Bu şekilde kadim ulema gibi ilim ve irfanı birleştirdi. Kudüs’e ziyarette bulunduğu için Kudsi lakabı verildi. İslam dünyasında ilmin merkezi olan Mekke ve Medine’de hac vazifesini yaparken diğer taraftan ilim tahsiline devam etti. Bozkırda ilk ilmi faaliyetini Karacahisar köyünde yaptı. Burada önemli bir nokta ne Bozkır’da ne de köylerinde istisnalar hariç eski medreseleri gösteren bir işaretinin bulunmaması 1924’te medreselerin kapatılmasıyla beraber halkın gönlünde de nisyana terk edilmesi çok gariptir. Karacahisar sonrası Üçpınar ’da ders okutmaya devam eder hoca. Ancak burada çekemeyenlerin varlığı ve bir takım iç meseleler Memiş Efendi’nin bu diyarı terkiyle son bulur meseleler. Ailesinin bir kısmı yine Bozkırdadır. Son durak Seydişehir’e 25 km olan Çavuş Mahallesi olacaktır. Hayatının son zamanları burada geçecektir. Bozkır’dan davet aldıysa da geri dönmeyi düşünmeyecek ve Çavuş’ta vefat edecektir.

Cenazesine devrin alimleri ve pek çok seveni katılacaktır. Neslinden Konya’daki Islah-ı Medaris isimli eğitim kurumunun kurucularından Ziya ve Zeynelabidin efendiler gibi ilim adamları yetişmiştir. Üçpınar’ ın ve Bozkır’ın tanınmış aileleri ile akrabalıkları vardır. Fakat Zeynelabidin Efendi’nin Milli mücadele dönemindeki tutumu ve İtilaf fırkasına mensup olmaları Memiş Efendi nesline gerekli itibarın gösterilmemesine sebep olmuştur. Türkiye genelinde pek çok talebe yetiştiren ve öncü olan bir şahsın hayatını sürdürdüğü yerde mezarı haricinde izinin olmaması bilinçli bir unutturma politikasının ürünüdür. Aile fertlerinin bazıları sürgüne gönderilmişlerdir. Ancak devir değişmiş Memiş Efendi’ye itibarı iade edilmeye başlamıştır. Kaderin garip bir cilvesi Üçpınar’ da görev yapan bir öğretmen arkadaşımız Hisarlık’a açılan İmam hatip ortaokulunu kurmuştur. Okula isim olarak Memiş Efendi ismi verilmiştir. Bu olayda aklımda kalan soru şuydu. Bir zatın ailesinin de yaşadığı ve medrese kurduğu yerdeki okula ismi neden verilmez? Bu sorunun cevabını inşallah bir gün verilir.

Yazımızın ikinci bölümünde kısa bir kitap tanıtımımız olacak. Okulumuzun yani Bozkır Anadolu İmam Hatip lisesinin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Halil Bekmez hocam tarafından yazılan Zamanlar Arası Uyanış isimli eser geçtiğimiz ay elime geçen önemli bir eser. Hocamızın kitabını özellikle tavsiye ederim. Eserde hem psikolojik analizler hem hocamızın tasvir gücü aynı zamanda dili kullanma becerisi takdire değer. Her şeyden mühimi yazarlık alanında ilk deneyimini güzel bir eserle taçlandıran hemşerimiz olan hocamın emeğini görmeniz ve onu yazarlıkta daha da cesaretlendirmemiz için kitabı almanızı tavsiye ederim. Bu şekilde.

Haber okunma sayısı: 1805Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ