Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

TÜRK OLMAK

turk-olmak

“Bugünkü yazımızda aynı makama oturmuş iki ayrı lider üzerinden Türk olmayı tartışmak istiyorum. Umarım yazımız maksadına ulaşır”
28 Ekim 2020 Çarşamba 10:01

 Türk: Dil ve soy anlamında Türk milletine ait olan kişi. Bu tanımı aklınızda tutun yazının sonunda ikinci bir anlamına ulaşıp bir mukayese yapmanızı isteyeceğim.
Mustafa Akıncı: KKTC’nin eski Cumhurbaşkanı. Bu yazı yazılmadan bir gün önce yapılan seçimlerde %48 oy olarak cumhurbaşkanlığını kaybetti. Yeni cumhurbaşkanı Ersin Tatar %50 oy olarak geldi. Görevinde başarılar dilerim. Biz gelelim Akıncı’ya. Ataları belki bizim ellerden gitme soy olarak Türk. Seçim kampanyasında Türkiye bizim iç işlerimize karışmasından tutun her söyleminde Türkiye karşıtı oldu. Ekmeğini, suyunu ve parasını gönderen Türkiye çok fazla bir şey istemiyor “Milli” duruş bekliyor. Ama Akıncı aksine diyor ki ada üzerinde ABD, İngiltere hatta Tazmanya bile yorum yapabilir. Türkiye sen sus karışma diyor. Sonra hak yerini buluyor. Kıbrıs bir sömürge valisi adayından kurtuluyor. İnşallah Ersin Tatar’ın aklına girip onu da Türkiye’ye muhalif bir konuma getirmezler. Dünya, insanlık ve siyaset hali belli olmaz. Biz tedbirli olalım da.
Aliya İzzetbegoviç: Bosna Hersek’in merhum Cumhurbaşkanı. Nam-ı diğer Bilge Kral. Bilmeyenler için yazayım Boşnaklar Slav kökenli yani Ruslarla akraba. Fakat bu topluluk Osmanlı’nın adaletiyle İslam ile şereflendi. Ailesi içinde Türk kökenliler bulunmakla beraber anasından öğrendiği dil Türkçe değil. Boşnakça yani Slav dillerinden birisidir. Merhum Avrupa’nın ortasında Müslüman bir halka bağımsızlık kazandıran bir lider… Avrupalılar tarafından “Türk” olarak nitelendiren bir topluluğun lideri. Tabuta konmuş ta olsa toprağa girmedikten sonra tek güvencemiz Türklerdir diyen bir bilge kral.
Özet: Akıncı 100 km ötedeki Türk toprağını Rumlara, İngilizlere ve daha bilmem kimlere verelim diyor. Aliya ise Avrupa’nın ortasında Avrupa’nın gözüyle “Türk” devleti kuruyor.
Türk: Dini, dili ve etnik kökeni gözetilmeksizin kendini Türk hisseden kişi.
Yorum: Yazıya ve anlamlarına göre hangi liderin Türk olduğunu bulmak değerli okuyucularımın görevi.
Yazının yazıldığı gün 19 Ekim yani Aliya’nın vefatının 17. Yıl dönümüydü. Allah rahmet eylesin
Selam ve dua ile…

Haber okunma sayısı: 289

Haberin etiketleri:

TÜRK OLMAK


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ