Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

YAZMASAM OLMAZDI

yazmasam-olmazdi

“Seydişehir’e bağlı Çavuş mahallesinde Şeyh Memiş Efendi türbesinin ve orada medfun bulunan zatın ilçemiz ilmi tarihine etkileri hakkında bir yazı kaleme aldım. Rabbim ilmiyle amil olanlardan olmayı nasip eylesin”
08 Eylül 2020 Salı 12:29

 30 Ağustos Pazar günü bir zafer bayramını daha idrak ettik. Bu yıla maalesef pandemi süreci damgasını vurdu. Dini ve milli günlerimizi ağız tadıyla kutlayamadık. Bu durum içimizde burukluk oluşturdu. Bu zeminde 30 Ağustos kutlamasının az katılımla yapılması kararı alınınca hemen bir ses yükseldi. “Hep bunlar kasıtlı Atatürk’ün hatırasına saygısızlık yapıyorlar. 15 Temmuz’u anarken 30 Ağustos’u kutlar-MIŞ gibi yapıyorlar”. Bu iddialara cevap verilmeye çalışıldı. Ama kime dinletirsin Kellim kellim la yenfa. Ama 30 Ağustos akşamı 20.30’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Bando Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği ve Armoni Mızıkası komutanlığı tarafından gerçekleştirilen konser muhteşemdi. Kimse bu programın son gece planlandığını iddia edemez. İlçemizde düğün salonunda yapılan kutlama programları okulların 2 ayını alırken bu şekilde yapılan bir programın en az 6 ay önce planladığını söylemek mümkün. Daha sonrasında 300 drone ile yapılan Mustafa Kemal Atatürk’ün silueti ekranlara yansıdı. 7’den 70’e Milletin beğenisini kazanan bu program medyada gündemi belirledi. Bu yazı siyasi görüşlerden bağımsız kaleme alınmıştır. Ama hakkı teslim etmek ve tarihe not düşmek için yazılmıştır. Bu yüzden “Yazmasam Olmazdı”.

Bu haftanın yerel gündeminde iki önemli olaya temas etmek gerekir. Malum Kovit 19 salgını ilçemizde en çok Söğüt mahallemizi vurdu. Bozkırda tamamen karantina sürecine giren ilk yer söğüttü. Bu mahallenin benim çalıştığım okul olan Bozkır İmam hatip lisesi için önemi büyük. Okulumuzda okuyan Söğütlülerin birçoğu bugün okullarını ve ilçelerini gururla temsil ediyorlar. Fakat salgın sırasında en çok kaybı burası verdi. Mahalledeki vefat haberlerinin çoğu bu hastalıkla ilgiliydi. Bu yüzden buradaki olumsuz etkisi her yerden daha şiddetliydi. Belediye başkanlığı, Kaymakamlık, Milli Eğitim ve STK’ların bu mahallemize daha çok ihtimam göstermeleri gerektiği kanaatindeyim.

Bir de güzellikler… Anadolu Lisesi Müdür yardımcısı Ali Erkan kardeşim ve arkadaşlarının Ömer Halisdemir yürüyüş yolu olmak üzere ilçemizdeki muhtelif yerlere yaptıkları çizimler büyük ilgi görüyor. Neşet Ertaş, Barış Manço başta olmak üzere Türk sinemasındaki önemli karakterlerin sözlerini duvarlara yazılmış. İnsanlar gündüz boş olan duvarda bir gün sonra çizimi görünce hayretlerini gizleyemiyorlar. Fotoğraf çekmek için ideal bir mekan. Bu uygulamanın tarihi kişiliklere uyarlanmasının da gayet güzel ve akılda kalıcı olacağı kanaatindeyim. Bu hafta “Yazmasam Olmazdı” diyeceğim güzelliklerden biri de buydu. Emeklerine sağlık….

Haber okunma sayısı: 291

Haberin etiketleri:

YAZMASAM OLMAZDI


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ