Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Kara’dan mücbir sebep hakkında bakana soru

karadan-mucbir-sebep-hakkinda-bakana-soru

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin’lerin mücbir sebep kapsamına alınan zorunlu halleri hakkında soru önergesi verirken, meclis gündemine taşıdı.
28 Ekim 2020 Çarşamba 10:03

 MHP Konya Milletvekili Esin Kara, “Gelir İdaresi Başkanlığı’nca çıkarılan 15/10/2019 Tarihli ve 118 No’lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile Vergi Usul Kanunu’nun “Mühlet Verme” başlığının 17’nci maddesinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na verdiği yetkiye istinaden kendisi veya yakını vefat eden meslek mensuplarının beyanname/bildirimlerini verdiği mükelleflerin zor durum hükümlerinden faydalandırılması konusunda düzenleme bakanlığınız tarafından yapılmıştır.
Meslek mensubunun kendisinin veya yakınının vefat etmesi ve vefat tarihi itibarıyla beyanname/bildirimin verilme süresinin bitimine 7 gün veya daha az süre kalmış olması gerekmektedir.
Yakını veya kendisi vefat eden meslek mensubu tarafından beyanname/bildirimleri verilen mükelleflerin bu beyanname/bildirim verilme süreleri ile bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin son günü, bunların verilmesi gereken sürenin son gününü takip eden günden itibaren 7’nci güne uzatılmıştır. Meslek mensubunun; eşi ve çocuğu ile kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşi yakını kabul edilmektedir.” dedi.
DOĞUM MÜCBİR KAPSAMINDA OLMALI
Kara Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a şu soruları sordu; “Meslek mensuplarının ağır hastalık halleri, rahatsızlanarak bilinci kapalı bir şekilde hastanede tedavi görmeleri, kadın meslek mensuplarının doğum yapmaları gibi hayati önem arz eden durumların mücbir sebep kapsamına alınması planlanmakta mıdır?” dedi.
(HABER MERKEZİ)

Haber okunma sayısı: 2738Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ