Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Kara’dan tarımsal elektrik bedeli hakkında bakana soru

karadan-tarimsal-elektrik--bedeli-hakkinda-bakana-soru

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, tarımsal sulamada kullanılan dizel pompaların yerine elektrikle çalışan pompaların kullanımı ile çiftçilerimizin karşı karşıya kaldığı elektrik tüketimi borçları giderek arttığından dolayı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e konu ile ilgili sorular sordu.
15 Eylül 2020 Salı 12:42

 Tarımsal sulamada kullanılan elektrik ücreti hakkındaki soru önergesini meclis gündemine taşıyan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, “Dünyada yaşanan nüfus artışına paralel olarak ülkemizde de artan nüfus gıda ihtiyacını birlikte getirmektedir.
Gıda üretimi için tarımsal sulama ihtiyacı hayati önem taşımaktadır. Kullanılabilir su kaynaklarının sınırlı olması ve tarımsal sulamada kullanılan dizel pompaların yerine elektrikle çalışan pompaların kullanımı ile çiftçilerimizin karşı karşıya kaldığı elektrik tüketimi borçları giderek artmıştır.
Tarımsal sulamada kullanılan elektrik çiftçilerimiz için hayati önem taşımaktadır. Tarımsal sulama faturalarında kullanım bedelinin yanı sıra ek vergi ve fon kesinti kalemleri de yer almaktadır.” dedi.
TRT PAYI KALDIRILACAK MI?
Milletvekili Kara, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e şu soruları sordu; “Tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedeline ait faturalarda yer alan vergilerin kaldırılmasına yönelik bir düzenleme planlanmakta mıdır?
Tarımsal sulama alanında kullanılan elektrik bedeline ait faturalarını düzenli ödeyen çiftçilerimiz için destek mahiyetinde faturalarına yansıtılan fonların kaldırılması konusunda bir çalışma planlanmakta mıdır?
Sanayi sicil belgesine sahip işletmeler ve OSB’lerin muafiyete tabi olduğu %2’lik TRT payının tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedeline de yansıtılmaması için çiftçilerimizin lehine alternatif bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır?
Tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedelinin hasat sonrası dönemde ödenebilmesine ilişkin bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?” sorularını Bakan’a yönelten Milletvekili Esin Kara, gazetemizin haber servisine de göndermiştir.
(Haber Merkezi)

Haber okunma sayısı: 1078Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ