Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Köyden kente göç sorunu meclis gündeminde

koyden-kente-goc-sorunu-meclis-gundeminde

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Esin Kara, köyden kente göç hareketleri ve bu hareketlilik nedeni ile büyük şehirlerimizde yaşanan ekonomik ve sosyolojik sorunların çözümüne yönelik araştırma yapılması için TBMM Başkanlığına teklif verdi.
20 Aralık 2019 Cuma 15:42

 Ülkemizde son yıllarda artarak devam eden köyden kente göç hareketleri ve bu hareketlilik nedeni ile büyük şehirlerimizde yaşanan ekonomik ve sosyolojik değişimlerin toplumumuzda neden olduğu sorunları meclis gündemine getiren ve gazetemize konu ile ilgili bilgileri gönderen Milletvekili Kara, şöyle diyor:

“Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde köyden kente göç önemli bir olay olarak değerlendirilmektedir. Köyden kente göçün, sosyo-ekonomik birçok nedeni olduğu gibi yine doğal olarak sosyo-ekonomik birçok sonucu da vardır. Kırsal göçün nedenleri arasında yer alan sanayileşme süreci bu nedenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.” dedi.

Cumhuriyetin ilk yıllarında nüfusun yaklaşık %75’inin köylerde yaşadığını belirten Kara “ Köylerin geri kalmışlığı ve göç nedenleri arasında, köy ve kent yaşam farklılığında yaşanan uçurum, kırsal bölgelerde var olan üretim altyapısındaki eksiklik, sanayileşememe, altyapı imkanlarının yetersizliği, sağlık ve eğitim hizmetlerinin ulaştırılmasında yaşanan güçlükler, alınan dış göçler gibi birçok nedenin var olduğunu söyledi.”

 

(HABER MERKEZİ)


Haber okunma sayısı: 2304Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ