Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Milletvekili Kalaycı; Çiftçi sorunlarını TBMM’ye taşıdı

milletvekili-kalayci-ciftci--sorunlarini-tbmmye-tasidi

MHP Konya Milletvekili Bozkırlı hemşehrimiz Mustafa Kalaycı TBMM Genel Kurulda 43 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanun Teklifinin tümü üzerine yaptığı konuşmada “Engelliler, kadro alamayan taşeron işçiler, Konya ovası projeleri ve çiftçilerin sorunlarını” gündeme getirdi.
07 Mart 2019 Perşembe 08:48

 Konuşmasına engellilerin kendi gelirlerinin esas alınması, kamuda engelli kotalarının yüzde 5'e çıkartılması gerektiğini ifade eden MHP Konya Milletvekili Bozkırlı Mustafa Kalaycı, kadro alamayan taşeron işçilerin sorununa çözüm getirilerek, ortaya çıkan eşitsizliğin giderilmesi gerektiğini ifade etti. 

Konuşmasında çiftçilerin sorunlarına da değinen Kalaycı şunları söyledi: "Çiftçimizin bankalara olan toplam kredi borçları BDDK verilerine göre 2018 sonu itibariyle 104,5 milyar liraya, takipteki tarımsal kredi tutarı ise 3,9 milyar liraya ulaşmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi çiftçilerimizin zor durumda olduğunu, çiftçilerimiz için acilen bir tedbir paketi açıklanması ve bu kapsamda tarımsal kredi borçlarının uygun şartlarda yapılandırılması gerektiğini sürekli dile getirmiştir. Çiftçinin ve üreticinin temel girdilerini ucuz alabilmesi sağlanmalıdır. Çiftçimizin maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla tarımsal sulamada kullanılan elektrik için daha düşük tarife belirlenmelidir. On yıl öncesinden gelen ve TEDAŞ'a olan tarımsal sulamaya dair elektrik borçları, tahsil kabiliyetinin kalmadığı da dikkate alınarak tümüyle silinmelidir. Tarımsal desteklemeler mutlaka artırılmalı ve zamanında ödenmelidir."

Konuşmasında ayrıca Konya'nın kenevir yetiştiriciliği bölgesi kapsamına alınması önerisini de aktaran Bozkırlı Mustafa Kalaycı, 29 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik” ile kenevir yetiştiriciliğine dair usul ve esaslar belirlenmiştir. Bu Yönetmelik ile izinli kenevir yetiştiriciliğinin 19 il ve ilçelerinde yapılabileceği düzenlenmiştir. 19 il arasında Konya’nın neden yer almadığı anlaşılamamıştır. Esasında tarihine baktığınızda Konya geçmişte kenevir yetiştirilen bir ildir. Mutfak kültüründe bile Selçuklu mutfağından gelen meşhur kenevir helvası bulunmaktadır.

Su ihtiyacı fazla olan Konya’da su tüketimi az olan bitkilerin ekilmesi önem arz etmektedir. Konya ve ilçeleri, tarım ve sanayi altyapısı yönünden de kenevir üretim ve işleme merkezi olabilme kapasitesine sahiptir. Konyalı çiftçilerimiz kenevir üretimi yapabilmek için yoğun talepte bulunmaktadır. Konya ve ilçeleri bir an önce kenevir yetiştiricilik bölgesi kapsamına alınmalıdır" diye konuştu.

(Haber Merkezi)


Haber okunma sayısı: 1573Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ