Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

FİTNE ZAMANI NE YAPILMALI

ALİ DUTAL

ALİ DUTAL

E-Posta : candutalcan@gmail.com>

 Fitne; imtihan, bela, günah, anarşi, bozgunculuk gibi bir çok anlamı içermektedir.   

 Fitne, Müslümanları çeşitli araçlarla anlaşmazlığa sürükleyerek çatıştırmak; İslam’dan uzaklaştırmak; Müslümanın işlemesi çok zor olan günahları işlettirmek en vahimi meşrulaştırmak ve imandan uzaklaştırmaktır. 
Kısaca, insanı günaha sürükleyen, dünyevileştiren ve uhrevileşmekten uzaklaştıran her ne varsa hepsi fitnedir. Fitne insanı ve toplumu felakete götürür. 
Muhammed Hadimi Hazretleri; fitnenin yetmişten fazla çeşidi olduğunu açıklayarak fitnenin haram olduğunu; Kur’an-ı Kerim’de dinden saptırmak için fitne çıkaranların cehenneme atılacağını ve fitne çıkarmanın adam öldürmekten daha kötü olduğunu ve Hadis-i Şeriflerde fitne çıkarana Hz.Allah(cc)’ın lanet edeceğini, buyurmaktadır. (Berika)
“Fitne çıkarmak, adam öldürmekten daha kötüdür.” (Bakara-191)•          Günümüz fitnelerinin en çok dine, imana, itikada, mezhebe yönelik olduğunu görmekteyiz. Buna mukabil Müslümanlar fitnelere karşı dikkatli olmaları gerekirken maalesef iç ve dış mihrakların oyununa gelerek fitneye alet olmaktadırlar. Yine maalesef, fitneye karşı mücadele etmesi gereken birey, kurum ve kuruşlar gerekli mücadeleyi vermedikleri gibi çok da duyarlı değiller. 
Hz.Allah(cc);”Kâfirler birbirinin dostları, yardımcılarıdır. Eğer, Allahü Teâlânın emirlerini yerine getirmez, kendi aranızda dost olmazsanız, yeryüzünde, kargaşa, fitne ve büyük fesat çıkar.” (Enfal 73) buyurarak bizleri uyarmaktadır.
Yine fitne ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz(sav); “Din, dünya menfaatine alet edilince, fitneler zuhur eder.”(A.Rezzak), “Fuhuş yayılınca fitne çoğalır.” (Deylemi) “Fitneler artmadıkça, kıyamet kopmaz.” (Buhari) buyurmaktadır.
Aşağıdaki Hadis-i Şerif çok dikkatimi çektiği için üzerinde bir değil bin kere düşünülmesi ders alınması gerekmektedir. 
Efendimiz(sav); “Ahir zamanda âlim ve ilim azalır, cahillik artar. Cahil ve sapık din adamları, yanlış fetva vererek fitne çıkarır, doğru yoldan saptırırlar.” (Buhari) buyurmaktadır.
           Evet, bugün o zaman! Televizyonlarda, radyolarda, gazetelerde ve daha bir çok araçla hoca tiplemeli adamlar insanları saptırmak, dinden uzaklaştırmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. Üzülerek ifade etmeliyim ki bu fitne odakları İslami temel alt yapısı zayıf olan Müslümanları da kandırmaktadırlar. Onun için her birey veya kurum bireysel ve kurumsal olarak bunlarla mücadele etmek mecburiyetindedir. Hepimiz sorumluyuz; inanın Hz.Allah(cc)’a hesap veremeyiz.
Efendimiz(sav); “Fitne (bidat, sapıklık, küfür) yayıldığı zaman, hakikati, doğruyu bilen başkalarına bildirsin. Bildirmezlerse Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların laneti onun üzerine olsun!”(Deylemi) buyurarak hepimize bu vazifenin ciddiyetini bildirmektedir.
-Fitne zamanı ne yapılmalı?
1-Ehli Sünnet Vel Cemaat dışı her türlü oluşum ve hoca tiplemeli adamlardan uzak durulmalı, dinlenilmemeli, izlenilmemeli; ehli sünnet hocalardan İslami ilimler öğrenilmelidir.
          2- Yüce Rabb’imiz, “İçinizden insanları hayraağıracak, iyiliği emredecek, kötülükten alıkoyacak bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.(Ali İmran/104) buyurduğu topluluk içinde bulunmaya çalışılmalıdır.
3- Başımızdakileri yani yönetenleri beğenmesek bile ülkemizin selameti, birlik beraberliğimiz için kargaşaya, anarşiye fırsat verilmemeli; usulü dairesince en iyileri başımıza idareci seçmek için çalışmalıyız. Fitne odaklarının en büyük beslenme kaynağı anarşi ve bölücülüktür.
4-Birey olarak hiçbir şeye gücümüz yetmiyor, başkada çaremiz yok ise fitne ateşinden kurtulmak için Efendimiz(sav)’in; “Fitne zamanında evinizde oturun, günahlarınıza tövbe edin, dilinizi tutun, kendi işinize bakın, başkalarının işine karışmayın!” (Nesai, Ebu Davud) buyurduğu gibi hareket etmeliyiz.
Fitne zamanında ibadet etmenin faziletli ve önemli olmasının sebebi; böyle zamanlarda fitneye karışan insanların çoğu Hz.Allah(cc)’a ibadet ve diğer salih amelleri gereği gibi yerine getirmekten uzaklaşabilmekte; her olumsuz olayın sebep ve sonuçlarını dine yükleyebilmektedir. Fitne zamanı şeytan ve nefis etkin olarak devreye girdiği için insan mantıklı düşünemez ve duygularıyla hareket eder.
Müslüman kardeşlerim, birbirimize küçük meseleler yüzünden olumsuz hele hele düşman gözüyle bakmamalı ifrat ve tefritten kaçınmalıyız! Küçük anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak Ehli Sünnet Vel Cemaat akidesine uygun olarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz.  
         BİRLİKTE RAHMET AYRILIKTA AZAP VARDIR. 

İzlenme: 573 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ