Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

HANGİMİZ SEVMEDİK HANGİMİZ GÜVENMEDİK

ALİ DUTAL

ALİ DUTAL

E-Posta : candutalcan@gmail.com>

 Ülkemiz kurumlarının güvenirliği ile ilgili yapılan tüm anketlerde en güvenilir kurum her zaman TSK olmuştur. Yıllar içerisinde küçük oranlı kaymalar olmakla birlikte bu durum hiç değişmemiştir.
Global Politika ve Strateji Merkezi tarafından kurumlara olan güven düzeyi ile ilgili 26 ilde 2209 kişinin katılımıyla ve yüz yüze görüşme yöntemiyle 20 Ocak – 7 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Global Türkiye Toplumsal Eğilimler 2015” anketinde;
Jandarma %83,3’lük oranla en güvenilir kurum iken bunu %81,8 ile Ordu; %67,9 ile Polis, %55,4 ile Cumhurbaşkanı; %53,5 ile TBMM, %52,9 ile Hükümet, %45,9 ile Yargı ve %27,8 ile Medya izlemektedir.
Görüldüğü üzere; jandarma ve ordu diğer kurumlara kıyasla en güvenilir kurumlar olarak öne çıkmaktadır.
Tüm içtenliğimle ifade etmek isterim ki; Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemiz ve insanımız için çok çok önemli olup aksini aklımdan bile geçirmiyorum. Ancak, yaşanan acı gerçeklerin tüm çıplaklığı ile değerlendirilmesi; en önemlisi geriye dönük yüksek oranlı güvenin nedenlerinin araştırılması da gerekmektedir.
Ülkemizi yöneten irade ve ülkemiz duyarlı insanlarının darbeci askerlerle ilgili “Türk Askeri Elbiselerini Giymiş Çeteler” ifadesini TSK’nın yıpranmaması açısından değerlendirmelerini olumlu bulmakla birlikte gerçeklerin üzerinin örtülmemesi gerektiğini de düşünüyorum.
Bir ordunun en üst düzey komutanlarının yarısı; binlerce subayı ülkesine ve insanına karşı gerekçesi her ne olursa olsun ihanet içerinde bulunabiliyorsa bu durum derinlemesine sorgulanmalıdır. Sadece son olay baz alınarak değil; altmış yıl içerisinde yapılan veya teşebbüs edilen tüm darbeler sorgulanmalıdır.
-Asker niye darbe yapar?
-Halkı tarafından baş üstü tutulan, göz bebeği olarak görülen bir ordunun mensupları halkına niye silahını doğrultur, halkını niye katleder?
Adnan MENDERES gibi bir beyefendi, ülkesine hizmet etmiş bir başbakan ve arkadaşları niye asılır?
Hataları da olmuş olabilir; ama, idamı gerektiren hangi suçları vardı?
12 Mart Muhtırası, 12 Eylül Darbesi niye yapıldı; 11 Eylül günü bu asker yok muydu; neden ülkenin güvenliğini sağlamadılar da bu milletin binlerce evladını birbirlerine vurdurdular?
28 Şubat Postmodern Darbesi niye yapıldı? Çok başarılı Refahyol Hükümetinin suçu, günahı neydi?
Akit Gazetesinin o günlerde kullandığı bir slogan vardı; “İRTİÇA BAHANE SOYGUN ŞAHANE”; aslına bakarsak bu slogan her şeyi anlatmaktadır.
En acısı en insanın içini acıtanı 15 Temmuz Darbe girişimi; hepimiz her şeyi tüm çıplaklığı ile gördük; ne diyeyim, söylenecek söz kalmadı; bu millete bu kadar acı yaşatmaya hakkınız var mıydı?
İnanın cevabını bulamıyor karmaşık duygular içindeyim. Şu yaşadıklarımızı gözler önüne getirince bırakınız bir şeyler söylemeyi düşünmek bile bana ağır geliyor. Milyonlarca asgari ücretle hayatını devam ettiren insanlar ülkesine, insanına sahip çıkarken bu insanlara topla, tankla saldırıyorsunuz!
Vatanını milletini seven, canını, malını, çolunu çocuğunu vatanı için çekinmeden veren bu halka yaptığınız reva mı?
Biz asker ocağını “PEYGAMBER OCAĞI” gördük; öyle bildik, öyle sevdik ve bu inançla güvendik!
Ülkemiz hiç olmadığı kadar emperyalist kuşatma altındayken size en çok ihtiyaç duyulan zamanda bu millete ihanet ettiniz; küçümsenmeyecek bir kısmınızın yaptığı şu işe bir bakınız!
Bilmiyorum bu darbeciler bugün ne düşünüyor, hangi pişmanlığı yaşıyorlar!
O kadar çok sorulacak soru var ki cevaplanması zor ve düşündürücü…
-En düşündürücüsü anket sonuçlarında en güvenilir kurum niye TSK ?
-Gerçekten güveniyor muyduk yoksa samimi, gerçek düşüncelerimizi ifade etmekten imtina mı ediyorduk?
Her ne olursa olsun biz askerimizi, ordumuzu seviyor ve her türlü hayal kırıklığına rağmen kırgın, üzgün ve birazda buruk güveniyoruz!
Lütfen ama lütfen sizde biraz bu milleti anlayınız; bu milletin sevgisine, güvenine layık olunuz!

İzlenme: 1502 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ