Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

KORONAVİRÜSÜ HAYRA YORMAK

ALİ DUTAL

ALİ DUTAL

E-Posta : candutalcan@gmail.com>

 Adem(as)’ın yaratılışından günümüze kadar insanlık; Ad, Semud, Lut kavimlerinin helâkı gibi büyük helâklar olmak üzere bir çok felaketlere duçar olmuştur.

Büyük helâkların dışında salgın hastalıklar, savaşlar ve doğal afetlerle de büyük kayıplar yaşamış ve yaşamaya da devam etmektedir.
Sadece 2. Dünya Savaşında 50 milyona yakın insan ölmüştür. Bu savaşın sonrasında  yaşanan psikolojik travmaları sadece Japonlar değil tüm insanlık görmüştür.
Japonya’nın Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombasının etkisini Japonlar hala yaşamakta ve atıldığı yerlerde ot bile bitmemektedir.
Maalesef, insanlık bu yıkıcı silahların yaptığı tahribattan ders alması gerekirken tam tersi silahlanmaya devam etmiş ve etmektedir. Bugün insanlığın sahip olduğu silahlar insanlığı yok edecek düzeylere ulaşmasına rağmen başta ABD olmak üzere ülkelerin milli gelirlerinden en büyük pay silahlanmaya ayrılmaktadır. 
Sadece İsrail’de 400 civarında atom bombası olduğunu uzmanlar açıklamaktadır. Yine, ülkemiz sınırları içerisinde bulunan İncirlik Üssünde bile Avrupa’yı yerle bir edecek tahrip gücü yüksek bombaların olduğu konuşulmaktadır. Buna rağmen gözü dönmüşçesine farklı şekillerde silahlanmaya devam edilmektedir. 
Bundan yirmi yıl önce bir araştırmadaki kişi başına günlük silaha harcanan para çok dikkatimi çekmişti. O günkü verilere göre günlük kişi başına silaha harcanan para 30 dolardı. Yani, bugün itibariyle aylık 900 dolar eder ki bu da yaklaşık 5000 TL’dir.
Aylık 5000 TL bir kişiye harcansa istisnasız tüm insanlar bolluk içerisinde yaşar ve sefalet diye bir durum söz konusu bile olmazdı.  
Her ne kadar bugün dünya insanı koronavirüsten kaynaklı psikolojik travma yaşasa da esas travma insanlığın içine düştüğü vahim durumdur. Emperyalist sömürü, zulüm kat kat artmış ve azgınca devam etmektedir.
Sömürdükleri yetmediği gibi insanları bir birlerine kırdırmaktadırlar. Dünyada yaşanan kan ve gözyaşının arkasında kimlerin olduğunu herkes görüyor ve bu vahşilerin vahşiliklerine engel olunamıyor. Çünkü, dünyayı sömürenler silah gücünü elinde bulundurmaktadır.
Dünya korkunç bir felakete sürüklenmektedir. Bu felaket koronavirüs felaketi değil; 3.Dünya Savaşı çıkması ve çıkarılmasıdır. Devletlerin elinde bulunan sadece nükleer  silahların onda biri bile 1 milyar insanın ölmesi demektir.
Doğrusu, koronavirüsün Suriye eksenli bir dünya savaşının çıkma ihtimalinin konuşulduğu bu günlerde ortaya çıkmasının hayır olabileceğini de düşünüyorum. 
Çünkü, Allah(cc);  “Savaş, hoşunuza gitmese de üzerinize yazıldı. Gerçi o size hoş gelmez, fakat olur ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa o, hakkınızda hayırlıdır. Olur ki, siz bir şeyi seversiniz; ama o, sizin hakkınızda bir fenalıktır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (Bakara-216 Elmalılı Tefsiri) Buyuruyor. 
Bu virüs emperyalist dünya insanının azıcık da olsa aklını başına getirirde diğer insanların yaşama haklarının olduğunu görürler diye umut ediyorum. Ancak, görmezler, göremezler! Çünkü, bugüne kadar yaşanan felaketlerden ders çıkarmadıkları gibi tam tersi azgınlıkları iyice artmıştır. 
İnanın, ister insanın kendi eliyle isterse doğal afetler sonucu yaşanan bu felaketler tesadüfi olmayıp Allah(cc)’in insanlara bir ikazıdır. 
Bugün yaşanan koronavirüs de dahil her türlü felakete karşı imkanlarımızın elverdiği ölçüde tedbirleri almalıyız; ancak, esas yapılması geren bu felaketlerin Allah(cc)’ın bir ikazı olduğunun şuuruna vararak Allah(cc)’a kul olmanın gereklerini yerine getirmenin gayreti ve titizliği içinde olmaktır.
Allah(cc) hepimize hayırlı uzun ömür versin; ancak, felaket olan ölmek değil, imansız olarak ölmektir. Bir Müslüman kardeşimizin paylaşımı çok dikkatimi çektiği için sizin de dikkatinize sunuyorum. : Kardeşimiz, “Koronavirüsten ölme ihtimali yüzde bir iken her an ölme ihtimali ise yüzde yüzdür” diyor.
Hakikaten çok çok doğru bir söz bir söz. Bu söze kulak vererek şu kasvetli günleri fırsata çevirerek ahiret hazırlığına daha fazla zaman ayıralım. 

İzlenme: 1060 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ