Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

MEZUNİYET GÜNLERİ VE KEP FIRLATMA KEPAZELİĞİ

ALİ DUTAL

ALİ DUTAL

E-Posta : candutalcan@gmail.com>

 Eğitim öğretim yılı sonuna yaklaşırken okullarımızda “Mezuniyet Günü” adı altında eğlenceli törenler yapılmaktadır. Elbette ki adabına, erkanına uygun törenlerin yapılmasına diyeceğimiz bir şey yok; ancak, okulun ruhuna aykırı, öğrencilere yakışmayan davranışlar bir eğitimci olarak her zaman beni rahatsız etmiş ve etmeye devam etmektedir.
Geçenlerde bir okulumuzun mezuniyet gününde gördüğüm manzaralar beni çok üzdü! Öğrencilerimizin giyimlerinden, hal ve hareketlerinden utandım; kız erkek el ele kol kola, sigara içenler; daha neler neler....
Bu mezuniyet törenlerinde yarı çıplak kıyafetler niye giyilir; hele hele o kep denilen garabet şey niye havaya fırlatılır anlamadım gitti!
-Hala bu saçma sapan ne olduğu da tam anlaşılmayan mantıksız, aptalca hatta manyakça işleri niye yapıyoruz?
-Kendimizi çökmüş batı alışkanlıklarından kurtaramıyoruz; bir türlü aslımıza dönemedik; aşağılık kompleksinden kurtulamadık!
Allah aşkına! Kep fırlatmanın bir mantığı var mı?
1912 yılında Amerikan Deniz Harp Akademisi mezunlarına memur şapkaları verildiğinden, mezunların önceki 4 yıl boyunca taktıkları Deniz Harp Okulu öğrenci keplerini “senden kurtulduk” diye havaya atmalarının, zaman içerisinde diğer mezunlarca da gelenek haline getirilmesi. Saçma bir gelenek.
Ya! Mezuniyet demek ayrılık demek, hüzün demek; çılgınca sevinmek neyin nesi! Havaya kep atıp kendinden geçercesine çılgınca bağırmak çağırmakta ne oluyor!
İnanın öyle abarttık ki; önceden bu kep atma çılgınlığını üniversite mezuniyet törenlerinde görürdük. Şimdi ise okul öncesi çocuklarımıza da kep fırlattırıyoruz.
Bu işin bir de başka tarafı var. Vahşi kapitalizm mezuniyet törenlerini sömürü aracı haline getirmiştir. Özel mezuniyet günü elbiseleri, cübbeler dünyanın parası!
-Yazık değil mi? Parası olan var olmayan var!
Bilmiyordum, bir okul müdürümüz, “keplerin 15 tl’ye kiralandığını” söyledi. Bir kere havaya fırlatmak için 15 TL.
İl Milli Eğitim, İlçe Milli Eğitim ve Okul Müdürlerimize sesleniyorum! Bu tür özel elbiseli, kepli mezuniyet törenlerine izin vermeyiniz. Tören yapacaklarsa adap ve erkanına uygun yapsınlar.
Hele hele askerimiz ve polisimizin ülkemizi teröristlerden temizlemek için büyük savaş verdiği; her gün ocaklara ateş düştüğü, yüreklerin yandığı şu günlerde eğlenmekte ne oluyor, Allah aşkına!
Çocuklarımıza hüzünlü günlerde eğlenmenin uygun olmadığını neden anlatmıyoruz. Varsa yoksa eğlence! Bütün televizyonlar pespaye programlarla dolu; insanlar şuursuzca eğleniyor; vur patlasın çal oynasın! Her şeyi bıraktık Umut’la Hanife denen pespayenin durumunun ne olacağı merakı içindeyiz. Adını da bilmiyorum ve önemli de değil; pislik bir yarışma var ya; yarışmayı ölmüş gibi izleyenler; hangi birini sayayım neler neler….
Ne diyeyim; Yüce Rabbim hepimize feraset versin.

İzlenme: 1646 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ