Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

NEYLEYİM KÖŞKÜ NEYLEYİM SARAYI

ALİ DUTAL

ALİ DUTAL

E-Posta : candutalcan@gmail.com>

 Geçen hafta bir vesileyle Bozkır’da bir gece kaldım. Her gelişimde Bozkır’ı daha temiz ve düzenli buluyorum. Başta İbrahim Başkan olmak üzere yetkililer Bozkırımızı güzelleştirmek için gayret ettikleri, hemşerilerimizin de ilçemizin temiz ve düzenli olması için katkı yaptıkları görülmektedir.

Büyük cami tadilatta olduğu için akşam namazımı kılmak için Ulu Cami tarafa gittim biraz dolaştım. Akşam namaza yarım saat vardı; sokaklar boş ve terkedilmiş bir yerleşim yeri görüntüsü vardı. Birkaç kedi birkaç köpek dolaşıyor, iki çocuk top oynuyordu!
Gezerken caminin yakınında bulunan bir markete girdim. Market oldukça büyü, ne ararsan vardı. İki tane çalışanın dışında kimse yoktu. Oradakilere “Marketiniz çok büyükmüş, burayı yürütmenin zor olacağını, durumun nasıl olduğunu” sordum.   Onlarda “zor” olduğunu söylediler.
Bozkır’da yerli çok büyük marketlerin yanında ADESE, BİM, A101 gibi ulusal düzeyde marketler hemşerilerimize hizmet vermekteler. Ayrıca, lokantalar, iş yerleri, binalar her şey fazlasıyla mevcut…
Bunların hepsi çok güzel, güzel olmasına da şairin dediği gibi, “Neyleyim köşkü neyleyim sarayı/İçinde salınan yar olmayınca”
Her nüfus güncellenmesinde ilçemizin nüfusu belirgin düzeyde düşmektedir. Önceki nüfus güncellenmesinde 26437 olan nüfusumuz 454 kişi azalarak 25983’e düşmüştür.
Karaman il olmadan önce Bozkır, Konya’nın ilçeleri içinde toplam nüfusta 4. sırada iken merkez ilçeleri çıkarınca 11. Sıraya düşmüştür. İlçemizden Ahırlı, Yalıhüyük gibi ilçeler çıksa, Güneysınır, Akören’e köylerimiz gitse de maalesef nüfus sorunumuz kronikleşmiştir. Bu gidiş nereye bilemem; ancak, tükeniyoruz!
Bazılarının bana kızabileceğini düşünmekle birlikte hem  nüfusumuzun artması hem de işin tabiatı gereği Ahırlı ve Yalıhüyük’ün ilçelikleri iptal edilerek Bozkır’a bağlanmalıdır. Her iki ilçemizde her türlü güzelliklerine, şirinliklerine rağmen koca bir köyden farkları yok!
Ahırlı İlçemizde bir kurum müdürümüz, “Son üç yılda evlenen tüm gençler ilçeden Konya’ya gittiler. Burada babasının tarlası, traktörü olmasına rağmen durmuyorlar, Konya’daki marketlerde asgari ücretle çalışıyorlar” dedi.  
Öyle bir hal aldı ki, işi olsun veya olmasın herkes büyük şehirlere koşuyor. Nüfus sorunu sadece bizim ilçemizin sorunu değil; hemen hemen tüm ilçelerimizin sorunudur. İlçelerimizin nüfusu ya düşüyor ya durağan ya da az bir artış. Geniş tarım alanlarımıza sahip Sarayönü, Kadınhanı, Yunak gibi ilçelerimizin durumu da çok farklı değil. Beyşehir’in eski kasabaları bomboş! Özellikle tarım alanlarının çok olduğu yerleşim yerlerinde insanlar ekim ve hasat zamanı dışında Konya’da ikamet ediyorlar. Onu bırakın öğretmenlerin, memurların büyük çoğunluğu her gün Konya’dan gidiş geliş yapıyorlar.
Her neyse bu nüfus sorununu çözmek çok kolay değil; onun için yapılması gereken en öncelikli şey, mevcudu korumaya çalışmak. Mevcudu korumak için de genç nüfusu köylerde tutabilmenin yollarını aramalıyız. İşin esası, köylerde genç kızlarımız durmak istemiyor. Kızlarımızı köylerde tutacak projelerle köylerimizi cazip hale getirmeliyiz.
Genç kızların evlenme şartı, köyde kalmamak şehre göç etmek; ya değilse evlenmiyorlar. Köye dönmek için 300 koyun projesi çözüm değil; devletimiz koyun vermek yerine köylerimize sözleşmeli çoban istihdam etmeli; sorun çobanda. Bozkır’ın dağları rahatlıkla 200 bin keçiye yeter; yeter ki bu keçileri güdecek çobanlar olsun.
Keçi deyip geçmeyin; keçi ekonomik değeri yüksek bir hayvan. Mesela, dondurma demek keçi sütü demek; Bozkır’a kurulabilecek bir dondurma fabrikası Antalya’ya mal yetiştiremez. Bozkır ve çevresinde hayvancılığı ve katma değeri yüksek tarımı geliştirmenin dışında nüfusu tutmanın bugünkü şartlarda mümkün olmadığını düşünüyorum.   
Şu hususu da belirtmeden geçmeyeceğim. Mesleğim gereği daha önce Bozkır’da çalışmış öğretmenlerle zaman zaman karşılaşıyorum. Çoğuna Bozkırla ilgili düşüncelerini sorarım. Bugüne kadar olumsuz bir söz söyleyene rastlamadığım gibi hep övgü dolu sözlerle karşılaştım. Bir Bozkırlı olarak bu durum beni hep mutlu etmiştir. 
Bu güzel duruma rağmen, son yıllarda Bozkır ve çevresinde çalışan yeni nesil genç öğretmenlerimizin Bozkır insanının davranışlarından memnun olmadıklarını müşahede ettim.
Yeni neslin beklentileri ve hayata bakış açılarının farklı olabileceğini, ufak tefek şeyleri abartabileceklerini düşünmekle birlikte o misafir konumunda olan insanların hassasiyetlerini dikkate almalıyız.

İzlenme: 826 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ