Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

TAKDİR ETMEK

Filiz KILINÇEL

Filiz KILINÇEL

E-Posta : filizkilincel@hotmail.com

  Bazı insanlar için ne kadar zordur birilerinin yaptığı işi takdir etmek ve yaptığı karşısında teşekkür edebilmek. Ve ne kadar kolaydır eleştirmek, hadi sen yap daha iyisini dendiğinde kaçacak delik aramak… Hani meşhur bir hikaye vardır, ressam en işlek caddeye en güzel tablolarından birini bırakıp kırmızı bir kalemle bir de not bırakır. “Lütfen hatalı gördüğünüz yerleri bu kalemle işaretleyin” Yaptığı tablonun mükemmelliğine inanan ve hiç çizik olmayacağını sanan ressam, ertesi gün hayal kırıklığına uğrar. O güzelim tablonun her yeri kırmızı kalemle işaretlenmiş ve neredeyse tablosu görünmemektedir. Ustasının tavsiyesi üzerine ertesi gün bir başka tablosunu koyar meydana ve yine kırmızı kalemle birde not bırakır “lütfen hatalı yerleri düzeltin”. Yine tablosunun kırmızıya boyanacağını düşünen ressam şok olur, çünkü tabloda tek bir çizik dahi yoktur. Ve ustasına bunu soruduğunda hayatının dersini alır. “İnsanlar eleştirmek konusunda bilgili ya da bilgisiz maharetlidir ama, hatayı düzeltme ya da daha iyisini yapma konusunda tıkanırlar.” Yani mesele tabloların güzel ya da çirkin olmasında değil, insanların eleştirmeye, yıkmaya hevesli oldukları ancak, takdir ya da daha iyisini, hatta aynısını yapma konusunda ne kadar isteksiz olduklarıdır. Bir binayı yapmak için yıllar lazımdır, mühendisler, okumuş adamlar ve daha pek çok emek… ancak, yıkmak bir gün sürmez. Bir kazma yeterlidir.
Bir teşekkürü çok görmek, yapılanla gurur duyamamak o binayı yıkan kazmadır işte…. Geçtiğimiz Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Ermenek’te yaşanan acı olay sebebiyle sönük geçti. Ancak göze çarpan ve takdir edilmesi gereken bir şey vardı. Bayram olduğunu hatırlatan tek unsurdu bando takımı ve bildiğimiz sıradan ritimler yerine, yeni bir ritimle geçiş yaptılar ve ilçe halkımızın takdirini topladılar. Ben de çok beğendim ve bu yüzden o bandoyu çalıştıran öğretmenimize, çocuklarımıza ve teşvik edenlere teşekkür etmeyi borç bildim. Umarım başka alanlarda da çocuklarımız yeniliklerle karşımıza çıkarlar, öğretmenlerimize güveniyorum ve teşekkür ediyorum.
Kişisel teşekkürlerimizin yanında bence birilerine daha Bozkır olarak teşekkür etmeliyiz. Bizi gururlandırdıkları için, Bozkır adını dillerinden düşürmedikleri için ve ilçemize yaptıkları katkılar için Mustafa Öz ve Mehmet Öz’e teşekkür etmeliyiz. Biliyorum bunu bir çok yerde yapıyoruz ama, daha başka, daha kalıcı bir şeyler yapmalıyız diye düşünüyorum. İlçemize hiçbir şey yapmamış olsalar bile, dünya çapında ünlü ve tıp tarihine geçen bu aile sırf Bozkırlı oldukları ve Bozkır’ı unutmadıkları için gerçek teşekkürü hak ediyorlar ki kendileri ilçemize Sağlık Ocağı ve öğrenci yurdu yaptırarak daha büyük teşekkürü ve vefayı hak ediyorlar. Daha önce de defalarca gündeme getirmiş olmama rağmen ilerleme kaydedemediğimiz bir konuyu yeniden gündeme getirmek istiyorum . Önümüzdeki Meclis toplantısında da gündeme sunacağım ancak, buradan önce duyurmak istedim ki ön çalışmalar yapılabilsin. Böyle gurur duyabildiğimiz insanlarımız varken neden onların isimlerini önemli birer caddeye vermiyoruz -veremiyoruz. Daha önce bu önerimi sunduğumda önümüze bir çok problem çıkmıştı, ancak istersek aşılamayacak problem yoktur diye düşünüyorum. Her çıktığı tv programında, her röportajında gururla Bozkırlı olduğunu, tahinini, balını, havasını suyunu metheden ve aslını asla unutmamış olan hemşerimiz Mustafa Öz ve Mehmet Öz’ün isimlerini bir caddeye versek ne kaybederiz. Bunu küçük bir teşekkür, bir vefa örneği olarak ortaya koysak olmaz mı?
Biz Belediye olarak teşekkür edebilirsek, belki bireysel olarak da vefayı ve teşekkür etmeyi hatırlayabiliriz. Bozkır’a ve insanlığa hizmet eden herkese şimdiden teşekkür etmekle başlayalım işe, gerisi gelecektir…

İzlenme: 1885 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ