Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

Çocuklara “Adalette” Üvey Evlat Muamelesi (2)

M. Emin KARABACAK

M. Emin KARABACAK

E-Posta : m.emin.karabacak@hotmail.com

 Çocuklar Arasında Adaletli Olabilmek için Anne Babalar Neler Yapmalı?

1.Çocuklar, Anne Babalar için Bir İmtihan Aracıdırlar
Kur'an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak: “Kendinizi ve aile efradınızı Cehennem ateşinden koruyun!” (Tahrim, 66/6)
“Biliniz ki mallarınız ve çocuklarınız birer imtihan sebebidir ve büyük mükâfat Allah’ın katındadır.”(Enfal, 28)
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) de:
Allah’tan korkun. Evladınız arasında adaletle muâmele edin.” (Râmuz, c. 1/1310) 
“Bu, kendi ellerinizin yapıp öne sürdüğünün karşılığıdır". Allah kullar(ın)a asla zulmetmez. (Ali İmran,182)
“Çok Müslüman evladı, babaları yüzünden Veyl ismindeki Cehenneme gidecektir. Çünkü bunların babaları, yalnız para kazanmak ve keyf sürmek hırsına düşüp ve yalnız dünya işleri arkasında koşup, evlatlarına Müslümanlığı ve Kur'an-ı kerimi öğretmediler. Ben böyle babalardan uzağım. Onlar da benden uzaktır. Çocuklarına dinlerini öğretmeyenler Cehenneme gidecektir.” (S.Ebediyye)
“Çocuklarınıza ikram edin ve onları güzelce terbiye edin.” (İbn Mâce, Edeb, 3)
 “Hepiniz, bir sürünün çobanı gibisiniz. Çobanın sürüsünü koruduğu gibi siz de evinizde ve emriniz altında olanları Cehennemden korumalısınız! …” (Müslim) 
Allah’tan korkun. Evladınız arasında adaletle muâmele edin.” (Râmuz, c. 1/1310) 
Hz. Aişe (r.anhâ) anlatıyor: "Yanıma bir kadın girdi. Beraberinde iki kız çocuğu da vardı. Bir şeyler istedi. Aksi gibi yanımda bir hurmadan başka bir şey yoktu. Onu verdim. Kadın aldı ve ikiye bölerek kızlarına taksim etti. Kendine pay ayırmadı. Çıkıp gittiler. Arkadan Resûlullah (s.a.v) girdi. Durumu ona anlattım. Dedi ki: "Kim bu şekilde kızlarla imtihan edilir o da onlara iyi davranırsa, kızlar, onun için, ateşe karşı perde olurlar." (Buhârî, Zekât 10) buyurdu.
2. Adalet Konusunda En Güzel Şekilde Model Olmalıdırlar
Anne babalar adalet konusunda çocuklarına en güzel şekilde model olmalıdırlar. Her konuda olduğu gibi dürüstlük ve adalet konusunda anne babalar, çocuklar arasında eşit davranmalıdırlar. Adalet konusunda en güzel şekilde model olan anne babalar, aile bireyler arasındaki sevginin güçlenmesini sağlayacaktır. 
Cenab-ı Hak:"Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor! Şüphesiz Allah her şeyi işitici, her şeyi görücüdür."(Nisa,58) buyurmaktadır.
Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v): “İyi olması için evladına yardımcı olan ve iyi örnek olan anne-babaya Allah rahmet etsin” (Makasıdu’l-Hasene,225) buyurarak evlatlar arasında adaletli olmaya çalışan anne babalara dua etmişlerdir.
Bir başka rivayette yine Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v): “Onların sana eşit bir şekilde iyilik etmeleri nasıl senin hakkınsa, senin de onlara eşit muâmelede bulunman öylece onların hakkıdır.” buyurmuşlardır.
(Devam Edecek)  
Daha Fazla Bilgi için; Tabakları Ayırdık Çocuklara Dinlemez Oldu, Ensar Neşriyat, 3. Baskı, İst.2018.

İzlenme: 930 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ