Bozkır Postası Tarafsiz Siyasi Bölge Gazetesi

NEDİR BU SINAV KAYGISI?

M. Emin KARABACAK

M. Emin KARABACAK

E-Posta : m.emin.karabacak@hotmail.com

Sınav kaygısı, sınava çalışmak yerine sınavı kaybettiği takdirde başına gelebilecek olumsuzlukları düşünmektir.
Sınav kaygısı, dikkatini sorulara vermek yerine daha çok sınav sonunda yaşanabilecek olumsuzluklara yoğunlaşmaktır. Başka bir ifadeyle sınav kaygısı, kendinden beklenen başarıları gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği korkusudur.
Sınav kaygısının temelinde çocuğun ders çalışırken ya da sınavda zihnini yapması gerekenler (ders çalışma, soru çözme) yerine anne babasının beklenti adına söylediklerini düşünmesi ve o andaki sorumluluklarını yerine getirememesi vardır.
Sınav kaygısı; kişinin kendine güvenine bağlı olarak sınava yeterince motive olunamamasından, sınava yeterince çalışılmamasından, derslere ve sınava çalışılırken verimli ders çalışma tekniklerine dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır.
Normal sınav kaygısı çocuklar için faydalıdır; çünkü kaygı öğrenciyi öğrenmeye motive eder. Yine normal sınav kaygısı, çocuklara sorumluluk duygusu kazandırarak başarıya ulaşmayı kolaylaştırır.
Sınav kaygısını daha çok; planlı ve programlı bir şekilde ders çalışmayan, sınavlarda nasıl hareket edileceğini bilmeyen, sınavı ölüm kalım savaşı olarak gören çocuklar yaşamaktadır.
Yine sınav kaygısını; sınavı kaybettiği zaman ailesinin kendisini sevmeyeceğini düşünen, sınavlarda bilgisinden çok kişiliğinin ölçüleceğini düşünen, yetenekleri üstünde beklenti içinde olunan çocuklar daha fazla yaşamaktadırlar.
Bununla birlikte; kendisine yapılan harcamaların hesabı sorulan, arkadaşlarıyla kıyaslanan, sınav kazanma konusunda psikolojik baskı yapılan çocuklar da sınav kaygısını fazla yaşamaktadır.
Kaygı yaşayan çocuklar, yüzeysel nefes aldığından, beyne ve kana yeteri kadar oksijen gitmediğinden vücudun dengesi bozulur. Vücudunun dengesi bozulan çocuk, sağlıklı düşünemeyeceğinden soruları da doğru cevaplayamayacaktır.
Kaygıya Bağlı Olarak Vücutta Meydana Gelen Değişikler
1. Hızlı ve yüzeysel nefes alma, eller ve bacaklarda titreme, yüzde kızarmalar, yerinde duramama, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, terleme, nefes almakta zorlanma, tüylerin diken diken olması, boğazların kuruması kısa süreli de olsa bellek yitimi v.s görülür.
Çocukların sınavlarda yaşadıkları en büyük problem, kısa süreli de olsa bildiklerini unutmaya bağlı olarak panik yapmalarıdır. Kısa süreli bellek yitimi geçici olduğundan panik yapma yerine uygun bir nefes alma egzersizi yapılmalıdırlar. Tabi ki bu nefes alma egzersizi sınavlarda olduğu gibi sınavlara hazırlanırken de yapılmalıdır.
Sınav Kaygısını Azaltmada Anne Babalara Düşen Görevler
Sınavlar, eğitim ve öğretimin ayrılmaz bir parçası olduğundan öğrenci başarısı için büyük önem taşımaktadır.
Çocukların emeklerinin karşılığını almaları, sınavlarda gösterecekleri performansa bağlıdır. Bilgi eksiği olmayıp da sınavı kaybeden binlerce öğrenci vardır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman anne babaların da dikkat etmesi gerekenler vardır.
Çocukların sınav kaygılarını azaltmada anne babalara düşen görevler:
1. Çocukların sınav kaygılarını artıracak olumsuz değerlendirmelerden ve kıyaslamalardan kaçınılmalı. Çocukların kaygılarını artıracak ortam ve konuşmalardan uzak durmalı. Çocukların başarısızlıkları yerine başarıları ön plana çıkarılmalı.
2. Çocukların sınav kaygılarına saygı duyulmalı. Çocukların kaygılarını paylaşabilecek ortamlar oluşturulmalı
3. Çocukların kapasitelerinin üstünde bir beklenti içine girilmemeli. Çocukların sınavlarda kişiliklerinin değil de bilgilerinin ölçüleceği anlatılmalı.
4. Çocuklara yapılan fedakarlıklar (dershaneye gönderdim, yemedim yedirdim….) sürekli gündeme getirilmemeli. Her şeye rağmen kendileri için vazgeçilmez oldukları hissettirilmeli. Sınavda alacağı sonuç ne olursa olsun ona olan sevgilerinin azalmayacağı ifade edilmeli.
5. Çocuğun zaman zaman yaşadığı başarısızlıkları değil, başarıları gündeme getirilmeli. Ben sana söylemiştim, benim sözümü tutsaydın... ile başlayan cümleler kurmaktan kaçınılmalı.
6. Aile içinde aile bireylerinin aynı doğrultuda düşünmeleri sağlanıp farklı tutumlar içinde olunmamasına özen gösterilmeli.
7. Onu çok sevdiğinizi, sınav sonucunun ne olursa olsun sevginizin değişmeyeceği ifade edilmeli. Sınavların hayat için bir amaç olmadığı, sadece geleceğin belirlenmesinde bir araç olduğu ifade edilmeli.
8. Anne babaların çocukları için yapacakları duaların kabul olunacağı bilinerek onlara bol bol dua edilmeli.
Sonuç olarak; kaygısına saygı duyulan, kaygısının anlaşıldığını, kendisine güvenildiğini hisseden çocuklar kaygıyı daha az yaşayacak ve daha başarılı olacaklardır.

İzlenme: 1894 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ