Bozkır’a bağlı Dereiçi, Küçükhisarlık, Tepelice ve Hisarlık mahallelerimiz arasında yer alan eski yol güzergâhında bulunan Şaban Köprüsü zamana yenik düşmeden önce ilgililerden acilen ilgi bekliyor.

Bozkır ilçemize bağlı dış mahallelerimizden Dereiçi mahallesinden Bozkır'a ve diğer mahallelerimizden Küçükhisarlık, Tepelice ve Büyük Hisarlık mahallelerimize, karayolu yapılmadan önce hizmet veren yol güzergahında yer alan bu köprü atıl duruma geçmesinden sonra definecilerinde yaptığı tahribatlarla yıkılmaya yüz tuttu.
Dereiçi Mahalle Muhtarı Musa Dağcı'nın belirttiğine göre binlerce yıllık bir geçmişe sahip köprünün bir an önce restorasyon çalışması yapılarak yetkililerimiz tarafından sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptı.   
Muhtar Dağcı, bu köprünün restorasyon çalışması yapıldıktan sonra birbirine bağlayan mahalleler arasındaki atıl duruma geçmiş yolların genişletme çalışmaları sonrasında yapılacak stabilize çalışmasıyla araç trafiği olmadan yayalara eski günlerdeki gibi hizmet verebileceğini de belirtti. Muhtar Dağcı, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada: "Köyümüzün büyüklerinden öğrendiğimize göre binlerce yıllık bir geçmişe sahip köprümüz günden güne gözümüzün önünde eriyor.
Şaban köprümüz mimari yapısıyla Konya ili Bozkır ilçesinde yer alan tarihi köprülerinin hiçbirine benzemiyor. Özel yapısı itibariyle Karadeniz bölgesinde yer alan Fırtına vadisindeki tarihi köprüler gibi. Bu köprü görsel güzelliği ve bulunduğu Gökdere Kanyonunun eşşiz güzelliğine güzellik katmaktadır. 
1970 yılından sonra yapılan şu anki ulaşım yolu sonrası bu yol atıl duruma düştü ve imece usulü ile tadilatı yapılan köprü kullanımı düşünce bakımsız hale geldiğini sizde görüyorsunuz. Şaban Köprüsünün tarihi İsauria (Zengibar Kalesi) krallığına kadar gidiyor. Köprümüze yapılacak restorasyon ve sonrasında bölgedeki bir çevre düzenlemesi bölgemiz adına turistik bir kazanım sağlayacak potansiyele sahiptir." diyen Muhtar, kimsenin bilmediği, unutulduğu ve bölgemizdeki bu tarihe yetkililerimiz tarafından acilen el atılmasını hatırlattı.