Bozkır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle oluşturulan, "Bozkır Yeni Nesil KOP Atölyeleri açılışı geçtiğimiz hafta gerçekleştirildi. Çeşitli dallarda bulunan ve açılışları yapılan atölyeler öğrencilerimizin kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak. Özgüvenli, donanımlı, uzay ve teknoloji çağına hazırlıklı bireyler olarak yetişmelerine katkı sunacağı belirtildi.


Bozkır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında Bozkır Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde oluşturulan Yazılım ve Tasarım Atölyesi, Ahşap Atölyesi,  FeTeMM Atölyesi, Müzik Atölyesi, Spor Atölyesi, Yeşil Ekran Stüdyosu'nun açılışı gerçekleştirildi.
Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bozkır Yeni Nesil KOP Atölyeleri kapsamında oluşturulan sınıfların öğrencilerimizin kişisel gelişimlerine katkı sağlayacağını; özgüvenli, donanımlı, uzay ve teknoloji çağına hazırlıklı bireyler olarak yetişmelerine katkı sunacağını belirtti.
Bozkır Kaymakamı Tolga Turan yaptığı konuşmasında "KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında KOP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi kapsamında desteklenen Bozkır Yeni Nesil KOP Atölyelerinin açılış programına hoş geldiniz.
Bilim ve teknolojideki olumlu gelişmeler her geçen gün artarak devam etmekte ve sektörleri de etkilemektedir. 20. Yüzyılın başlarında özellikle endüstri alanında elektronik ve bilişim teknolojilerinin üretime entegre edilmesi ile başlayan süreç günümüzde internet sistemleri ve küresel iş birliği ile gelişim kaydetmektedir.
Endüstrinin bu hızlı değişimi eğitime de yansımaktadır. Dünya genelinde uygulanan çeşitli eğitim metotlarıyla ülkeler, eğitim kalitesini ve niteliğini artırmayı hedeflerken, öğrencilerin problemlere disiplinler arası bakış açısıyla yaklaşmasını, yeni nesil eğitim modelleriyle birlikte bilgi ve beceri kazanarak insanlığa yararlı, üretken ve donanımlı bireyler yetiştirme konusunda da rekabet içerisindedir.
Eğitimde çağı yakalamamız için ilkokuldan itibaren öğrencilerimize gelişen ve değişen dünyaya yönelik ufuk açmamız gerekmektedir. Yaratıcılık ve inovasyon, analitik ve eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliğini öğrencilere öğretmemiz gerekmektedir. Medya kanallarını ve teknolojiyi bilinçli kullanarak; onları bilgili, üretken, uyumlu, öngörülü, özgüvenli, girişimci ruhlu, lider ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirebiliriz. Ülkemizi ileriye taşıyacak nesli kendisine ve çevresine ışık saçan bireyler olarak en iyi şekilde yetiştirmek, imkan ve olanaklarımızı sunmak bizlerin en önemli sorumluluğudur.
Bozkır Yeni Nesil KOP Atölyeleri Projemizle oluşturulan ve birbirinin tamamlayıcısı olan; Yazılım ve Tasarım, Ahşap, Müzik, Spor, FeTeMM Atölyeleri  ile; Öğrencilerimize 21. Yüzyıl bilgi becerilerini kazandırmak, öğrenciler arasında iş birliğini sağlayarak etkileşimli öğrenme programı oluşturmak, eğitimin duraksamayan bir süreç olduğunu aktarmak, öğrencilerimizin bilişim araçlarını bilinçli kullanarak hayal ettiği bir tasarıyı ortaya koyabilme, analitik ve 3 boyutlu düşünme becerilerini geliştirmek, problem çözme ve eleştirel düşünme yetisi kazandırmak, literatür tarayarak yeni bilgiler üretmelerini sağlamak, farklı ihtisas alanlarında da araştırma yapmalarına imkan sunmak ve özgün çıktılar üretmelerini sağlamak, bilişsel, fiziksel ve duygusal yönlerini geliştirip özgüvenli, donanımlı, yaratıcı ve öngörülü bireyler yetiştirerek uzay ve teknoloji çağına uyum sağlamak, hem psikomotor becerilerini hem de duyusal becerilerini geliştirmek, derslerde öğrendikleri teorik bilgileri uygulamaya geçirmek, eğitim hayatlarında başarıya ulaşmaları için kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak hedeflenmektedir.
Bu vesileyle, İlçemizin eğitim kalitesinin ve başarısını artırmak, öğrencilerimizin donanımlı ve nitelikli bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Valimiz Sayın Vahdettin Özkan'a  şükranlarımı arz ediyor, projenin hayata geçmesinde destek veren Sayın Milletvekillerimize, KOP İdaresi Başkanlığına, süreç boyunca çalışmalarda emeği geçen paydaş kurumlarımıza ve kurum personellerimize teşekkür ediyor, öğrencilerimize, öğretmenlerimize, milli eğitim camiamıza ve halkımıza projemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.
Törene; Konya Vali Yardımcısı Yavuz Güner, Bozkır Kaymakamı Tolga Turan, Güneysınır Kaymakamı Oğuz Yiğit, Hadim Kaymakamı Ramazan Cihangir, Yalıhüyük Kaymakamı Muhammed Sağır, Bozkır Belediye Başkanı Nazif Karabulut, Ak Parti Bozkır İlçe Başkanı Ecz. Hasan Hıncal, KOP Kalkınma Bölge İdaresi Başkan Yardımcısı Kasım Akyol, eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Açılış sonrasında katılımcılara program sonrasında, Bozkır Vali Kemal Katıtaş İlkokulunu ziyaret ederek eğitim alanlarında ve sınıflarda incelemelerde bulunuldu.